Niezła forma Czerniak na początku sezonu

Szymon Gagatek 2014-10-23 01:35

Monika Czerniak trzykrotnie stawała na najniższym stopniu podium podczas 23. mitingu w Saint Dizier, za każdym razem uzyskując również najlepszy w tym sezonie rezultat w naszym kraju. Jedyne polskie zwycięstwo odniósł natomiast Krzysztof Pielowski na dystansie 1500 m stylem dowolnym. We Francji pojawili się również zawodnicy Kornera Zielona Góra.

Już na początku zimowego sezonu Czerniak zasygnalizowała dobrą dyspozycję. Na 200 m stylem dowolnym zajęła trzecie miejsce z czasem 2:01.34 (gorszym o zaledwie 0.67 s od rekordu życiowego), dwukrotnie dłuższy dystans pokonała w 4:13.75, a na 800 m stylem dowolnym zanotowała rezultat 8:40.26. Dzięki temu w każdej z tych konkurencji została zdecydowaną liderką tegorocznych krajowych list z najlepszymi wynikami.

Spośród Polaków startujących w Saint Dizier, na najwyższym stopniu podium zdołał stanąć jedynie Krzysztof Pielowski. Trenujący na co dzień we Francji zawodnik AZS UWM Olsztyn wygrał rywalizację na dystansie 1500 m stylem dowolnym, uzyskując czas 15:28.24. Był też dwukrotnie dziewiąty: na 400 m stylem dowolnym (4:02.18) i na dystansie o połowę krótszym (1:54.98), na którym miejsce na podium wywalczył Filip Kołodziejski.

Jeden z reprezentantów Kornera Zielona Góra, który pojawił się w Saint Dizier, po raz pierwszy w życiu złamał granicę minuty i pięćdziesięciu sekund w tej konkurencji (1:49.61) i przegrał walkę o pierwsze miejsce jedynie z Robinem Backausem z Niemiec (1:46.32). Było to jedyne miejsce na podium Kołodziejskiego we Francji, ale w żadnej z konkurencji, w której wystartował nie wypadł z pierwszej szóstki. Na 100 m stylem grzbietowym był piąty (55.99 s), natomiast na tym samym dystansie w stylu dowolnym znalazł się właśnie na szóstym miejscu (50.89 s), podobnie jak na 200 m stylem grzbietowym, gdzie wynikiem 2:00.75 ustanowił jak dotychczas najlepszy czas w naszym kraju w tym sezonie.

Dwukrotne na drugim stopniu podium meldował się z kolei Mateusz Kołodziejski. W obu przypadkach (na 50 i 100 m stylem klasycznym) wyraźnie lepszy od naszego zawodnika okazywał się jedynie Fabio Scozzoli. Polak uzyskiwał czasy 28.90 s i 1:02.00. Do tego był czwarty na 100 m stylem zmiennym (56.47 s) i siódmy na 50 m stylem dowolnym (23.47 s).

Na podium w Saint Dizier stanął również Szymon Golczyk. Zawodnik Kornera zajął trzecie miejsce na dystansie 100 m stylem motylkowym, uzyskując czas 53.46 s i przegrywając walkę o drugą lokatę z Węgrem Bence Biczo o zaledwie cztery setne sekundy. Najlepszy rezultat zanotował... Fabio Scozzoli. Znakomity włoski żabkarz, wracający do pływania po długiej przerwie spowodowanej kontuzją więzadła krzyżowego i operacją kolana, dwie długości basenu pokonał w 52.84 s.

W zawodach wystartowało ponad trzystu pływaków z jedenastu krajów. Gwiazdą mitingu był Fabien Gilot, indywidualny wicemistrz Europy z Berlina i członek złotej sztafety 4x100 m stylem dowolnym z igrzysk w Londynie. Francuz w Saint Dizier zwyciężył w obu konkurencjach, w których wystartował: 50 i 100 m stylem dowolnym, uzyskując rezultaty: 22.16 s i 47.56 s.