Siedemnastolatek szybszy od Czerniaka

Szymon Gagatek 2016-04-09 12:01

Konrad Czerniak nie jest już liderem tegorocznego rankingu najszybszych zawodników globu na dystansie 100 m stylem motylkowym. Podczas siódmego dnia mistrzostw Chin w Foshan jeszcze lepszym wynikiem od osiągnięcia naszego delfinisty popisał się siedemnastoletni Li Zhuhao, który o dziewięć setnych sekundy poprawił również własny rekord świata juniorów.

Li uzyskał w sobotę rezultat 51.24 s i o ponad sekundę wyprzedził pozostałych medalistów. Tym samym wyrównał najlepszy czas w historii pływania w swoim kraju, ustanowił nowy rekord świata juniorów oraz awansował na pierwsze miejsce na światowych listach w 2016 roku. Na drugą pozycję w zestawieniu zepchnął Konrada Czerniaka. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego w trakcie marcowych mistrzostw Hiszpanii w Sabadell przepłynął dwie długości basenu w 51.31 s. Ze srebra i bardzo prawdopodobnej nominacji na igrzyska cieszył się dziś Zhang Qibin (52.34 s), który pokonał o jedną dziesiątą sekundy Zhou Jiaweia.

Na dobrym poziomie stał finał 800 m stylem dowolnym kobiet. Na najdłuższym olimpijskim dystansie triumfowała Zhang Yuhan, notując trzeci w tym roku wynik na świecie (8:24.04). Ponad sekundę do złotej medalistki straciła Xin Xin, dzięki czemu w rankingu najlepszych zawodniczek tego sezonu jest aktualnie szósta. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Hou Yawen (8:26.76). Z kolei na 200 m stylem grzbietowym najwyższą lokatę zajęła Liu Yaxin (2:10.01), wyprzedzając minimalnie Chen Jie (2:10.29).

Dzień zakończył się rywalizacją sprinterów. Na 50 m stylem dowolnym krążek z najcenniejszego kruszcu wywalczył Yu Hexin, który przedwczoraj zwyciężył również na dwukrotnie dłuższym dystansie, wykorzystując nieobecność złotego medalisty czempionatu globu Ninga Zetao. Rekordzista świata juniorów uzyskał czas 22.16 s. W tej samej konkurencji wśród kobiet odbyły się dziś półfinały. Z pierwszego miejsca do jutrzejszego, decydującego wyścigu awansowała Chen Xinyi, pokonując jedną długość basenu w 24.70 s.