Tchórz i Wysoczyński najlepsi w Danii

Szymon Gagatek 2014-03-27 22:50

Za nami pierwszy dzień rywalizacji w Danish Open - zawodach, które otwierają walkę o kwalifikacje na Mistrzostwa Europy w Berlinie. W Bellahøj Svømmestadion startowała dziś liczna grupa polskich zawodników. Najlepiej poradzili sobie Alicja Tchórz i Mateusz Wysoczyński, którzy zwyciężali w swoich konkurencjach, kolejno na 200 m stylem motylkowym i grzbietowym.

Zmagania na dystansie 200 m stylem motylkowym kobiet zakończyły się całkowitą polską dominacją. Najlepsza w finale okazała się Alicja Tchórz, która wyprzedziła swoją klubową koleżankę z Juvenii Wrocław, Klaudię Naziębło. Walka o zwycięstwo rozstrzygnęła się na finiszu. Na ostatnim nawrocie przewagę 0.25 s miała jeszcze Naziębło, ale ostatecznie to zawodniczka z Kalisza stanęła na najwyższym stopniu podium. Uzyskała czas 2:12.80 i poprawiła swój rekord życiowy w tej konkurencji, wyprzedzając Naziębło o dwie dziesiąte sekundy.

Dobrą dyspozycję na początku sezonu zasygnalizował również Mateusz Wysoczyński, który był jedynym naszym reprezentantem w rywalizacji na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Zawodnik AZS AGH Kraków zwyciężył w tej konkurencji z olbrzymią przewagą nad rywalami (drugi Mads Knoblauch stracił do niego ponad trzy sekundy) i uzyskał trzeci wynik w swojej karierze w tej konkurencji, 2:01.92. Szybciej pływał tylko w finale Mistrzostw Europy juniorów w Belgradzie, kiedy zdobywał srebro i podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Polski.

Drugie miejsca w Bellahøj zajmowali dziś Joanna Zachoszcz i Dawid Szulich. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn przegrała tylko ze znakomitą Lotte Friis, która była poza zasięgiem wszystkich pływaczek startujących w najszybszej serii. Dunka uzyskała czas 8:33.34 i stanęła na najwyższym stopniu podium. Zachoszcz straciła do niej sporo, ale wynik 8:46.75 jest od dziś jej nowym rekordem życiowym w tej konkurencji. Poprzedni poprawiła o ponad pięć sekund. Na szóstym miejscu została sklasyfikowana kolejna zawodniczka z Olsztyna, Manuela Wikieł, której rezultat (9:01.34) pozwolił prowadzić w klasyfikacji po sesji porannej, w której odbyły się wolniejsze serie.

Z kolei Szulich wystartował dziś na dystansie 50 m stylem klasycznym. Lepszy od niego nie okazał się żaden z Duńczyków, a... Brazylijczyk, Raphael de Oliveira Rodrigues. Polak zarówno w półfinale, jak i w finale A uzyskał dokładnie taki sam czas, 28.41 s, ale to nie wystarczyło na jego rywala, który w najważniejszym wyścigu przepłynął ten dystans w 28.12 s.

W pierwszej trójce podczas dzisiejszej sesji finałowej znalazł się jeszcze Sebastian Szczepański, trzeci na dystansie 100 m stylem motylkowym. Zawodnik z Zielonej Góry znacznie wyśrubował swoją życiówkę w tej konkurencji, uzyskując wynik 53.92 s (poprzedni najlepszy rezultat wynosił 56.32 s). Tuż za nim finiszował Jerzy Twarowski, któremu do swojego najlepszego osiągnięcia zabrakło zaledwie pięciu setnych sekundy (54.09 s). Na dziesiątej lokacie sklasyfikowany został Oskar Krupecki, który w finale A nie popłynął tylko dlatego, że według regulaminu zawodów mogą w nim wystąpić (podobnie jak w finale B) tylko dwaj obcokrajowcy. Krupecki w walce o miejsce dziewiąte zanotował rezultat 55.05 s, dwie dziesiąte sekundy gorszy od tego z kwalifikacji.

Bardzo ciekawie wyglądała wewnątrzpolska rywalizacja już w kwalifikacjach na dystansie 400 m stylem dowolnym mężczyzn. W tej konkurencji, a także na 400 m stylem zmiennym organizatorzy przewidzieli tylko jedno miejsce dla zagranicznego pływaka w finale A, dlatego też już rano doczekaliśmy się pojedynku Marcina Kaczmarskiego z Filipem Zaborowskim i Pawłem Furtkiem. Zwycięsko z tego starcia wyszedł Kaczmarski, który zajął trzecie miejsce (Furtek był szósty, a Zaborowski siódmy). W finale zawodnik MKP Szczecin uzyskał czwarty rezultat, 3:53.72, przegrywając jedynie z Madsem Glaesnerem, Palem Joensenem i Antonem Ipsenem. Finał B zdominowali pozostali podopieczni Mirosława Drozda. Zwyciężył Furtek (3:56.16), wyprzedzając Zaborowskiego o niespełna trzy dziesiąte sekundy (3:56.45).

Sporo do miejsca na podium zabrakło Aleksandrze Urbańczyk-Olejarczyk. Polka na dystansie 50 m stylem dowolnym zajęła szóste miejsce. W finale A uzyskała czas 26.13 s, minimalnie lepsze rezultaty uzyskiwała w kwalifikacjach (26.09 s) i półfinałach (25.99 s). Zwyciężyła Jeanette Ottesen, która jedną długość basenu pokonała w 24.74 s, zaledwie dwie dziesiąte sekundy wolniej od swojego najlepszego tegorocznego rezultatu. Dobrze spisała się również Pernille Blume, która straciła do swojej rodaczki zaledwie osiem setnych i wskoczyła na piąte miejsce na liście z najlepszymi wynikami w tej konkurencji w 2014 roku (ex aequo z Bronte Campbell i Sarą Sjoestroem).

W finale B rywalizacji mężczyzn na dystansie 400 m stylem zmiennym zwyciężył Marcin Suzin, uzyskując czas 4:42.75. Zawodnik AZS AGH Kraków szybciej popłynął w kwalifikacjach, w których zajął szóste miejsce z wynikiem 4:39.18. Ze względów regulaminowych (w tej konkurencji, podobnie jak na 400 m stylem dowolnym, w finale A mógł popłynąć tylko jeden zawodnik spoza Danii) pozostała mu jednak tylko walka o dziewiąte miejsce.