Dębica 2014: Rekordowy Siemiński, kolejny dublet Smolińskiego

Szymon Gagatek 2014-07-05 19:57

W Dębicy zakończył się drugi dzień Mistrzostw Polski w pływaniu zawodników czternastoletnich. W sobotę również nie zabrakło rekordu kraju. Jego autorem został Piotr Siemiński, na dystansie 200 m stylem klasycznym. Kolejny świetny występ zaliczył również Jakub Smoliński, który ponownie wywalczył dublet i na swoim koncie ma już cztery złote krążki.

Siemiński poprawił osiągnięcie sprzed siedmiu lat trenującego obecnie w Stanach Zjednoczonych Michała Rokity. Zawodnik AZS AWF Katowice uzyskał wtedy w Drzonkowie czas 2:24.78. Reprezentant Żoliborza Warszawa był dziś szybszy o dokładnie trzydzieści dziewięć setnych sekundy. Niewiele stracił do niego Jan Kałusowski (2:25.03), a na najniższym stopniu podium stanął wczorajszy zwycięzca rywalizacji na dystansie 50 m stylem klasycznym, Andrzej Michalczyk (2:27.35).

Michał Rokita   2:24.78 (33.04; 36.20; 37.51; 38.03)   [7.07.07]
Piotr Siemiński   2:24.39 (32.37; 36.78; 37.37; 37.87)   [5.07.14]

Już cztery złote medale Mistrzostw Polski 14-latków ma na swoim koncie Jakub Smoliński. Zawodnik Jedynki Ożarów Mazowiecki wczoraj wygrał w Dębicy rywalizację na dystansach 50 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym, dziś dołożył do swojej kolekcji triumfy w wyścigach sprinterskich w stylu motylkowym i grzbietowym.

W sobotę Smoliński dwa złote medale wywalczył w kilkanaście minut. Najpierw zwyciężył w wyścigu finałowym na dystansie 50 m stylem motylkowym. Uzyskał czas 26.05 s (gorszy o zaledwie siedemnaście setnych sekundy od rekordu kraju 14-latków, należącego do Michała Brzusia) i zdeklasował swoich rywali, drugiego na finiszu Piotra Sadłowskiego wyprzedzając o ponad sekundę! Chwilę później płynął już w wyścigu w stylu grzbietowym. Jedną długość basenu pokonał w 28.55 s i wyprzedził Karola Młynarczyka (28.92 s) oraz Jakuba Balceraka (29.03 s).

Drugie złote krążki dołożyły dziś do swojej kolekcji trzy zawodniczki. Znakomitą formę w stylu motylkowym potwierdziła Anna Solak. Po wczorajszym efektownym zwycięstwie na dystansie 100 metrów, dziś okazała się najszybsza w wyścigu sprinterek, uzyskując czas 28.83 s. Na najlepszą zmiennistkę zawodów wyrasta Michalina Pecyna. W piątek wygrała rywalizację na 400 metrów, dziś dołożyła do swojej kolekcji złoto na o połowę krótszym dystansie (2:27.89). Po raz drugi na najwyższym stopniu podium stanęła również Żaklina Wikieł, wygrywając finał 200 m stylem klasycznym (2:41.65).

200 m stylem zmiennym: Michalina Pecyna (IKS Konstancin)   2:27.89
4x100 m stylem dowolnym: Unia Oświęcim (Wiktoria Mydlarz, Oliwia Gorczyca, Natalia Węgrzyn, Katarzyna Kołodziej)   4:10.45

Chłopcy:
50 m stylem motylkowym: Jakub Smoliński (Jedynka Ożarów Mazowiecki)   26.05 s
50 m stylem grzbietowym: Jakub Smoliński (Jedynka Ożarów Mazowiecki)   28.55 s
400 m stylem dowolnym: Amadeusz Kiełczewski (Śląsk Wrocław)   4:11.80
200 m stylem klasycznym: Piotr Siemiński (Żoliborz Warszawa)   2:24.39
200 m stylem zmiennym: Michał Kapias (SiKReT Gliwice)   2:12.72
4x100 m stylem dowolnym: Śląsk Wrocław (Amadeusz Kiełczewski, Wiktor Łaś, Wojciech Dutkowiak, Patryk Dąbrowski)   3:51.34