Lublin 2015: Czerniak kończy mistrzostwa mocnym akcentem

Szymon Gagatek 2015-12-21 03:01

Drugi indywidualny rekord Polski, tym razem na dystansie 50 m stylem motylkowym, ustanowił w niedzielę na pływalni Aqua Lublin Konrad Czerniak. Zawodnik AZS AWF Katowice w bardzo przekonującym stylu zwyciężył w tej konkurencji, zdobywając już ósmy medal tegorocznych zimowych mistrzostw kraju. Znakomita forma puławianina pozwoliła mu zostać najbardziej utytułowanym pływakiem w rywalizacji mężczyzn!

Czerniak dwie długości basenu pokonał w 22.64 s, czyli o równe trzynaście setnych sekundy szybciej niż w 2011 roku w Szczecinie, gdy zdobywał brązowy medal mistrzostw Europy i ustanawiał dotychczasowy rekord Polski. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego był też jedynym pływakiem, będącym w stanie podczas ostatniego dnia krajowego czempionatu uzyskać w tej konkurencji minimum na mistrzostwa Europy w Londynie. Na drugiej pozycji finałowy wyścig zakończył broniący tytułu Paweł Korzeniowski (23.23 s), poprawiając o sześć setnych sekundy rezultat, który dał mu złoto w roku ubiegłym. Ze swoim reprezentacyjnym kolegą zawodnik AZS AWF Warszawa nie miał żadnych szans.

Tuż za naszymi gwiazdami uplasował się Paweł Sendyk. Wicemistrz Igrzysk Europejskich uzyskał w finale czas 23.37 s i o jedną setną sekundy wyśrubował należący do niego rekord Polski osiemnastolatków. Dla reprezentanta MKP Szczecin brąz w tej konkurencji był pierwszym w życiu medalem mistrzostw Polski w rywalizacji seniorów. W ubiegłym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim został sklasyfikowany na czwartej pozycji, przegrywając walkę o podium między innymi z Oskarem Krupeckim i Michałem Poprawą. W niedzielę obu tych pływaków zostawił za swoimi plecami.

Podium na dystansie 50 m stylem motylkowym mężczyzn:
1. Konrad Czerniak (AZS AWF Katowice)   22.64 [rekord Polski]
2. Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa)   23.23
3. Paweł Sendyk (MKP Szczecin)   23.37 [rekord Polski 18-latków]

Czerniak po swoim ostatnim starcie został najbardziej utytułowanym zawodnikiem tegorocznych mistrzostw. Na jego konto w Aqua Lublin trafiło łącznie - zarówno za sukcesy w konkurencjach indywidualnych, jak i w sztafetowych - osiem medali: sześć złotych i dwa brązowe. Dorobkiem skromniejszym o jeden krążek mógł się pochwalić Radosław Kawęcki.

Gdyby wziąć pod uwagę jedynie rywalizację indywidualną, podopieczny Bartosza Kizierowskiego również znalazłby się na czele zestawienia. Z trzema medalami z najcenniejszego kruszcu (za 50 m stylem dowolnym oraz 50 i 100 m stylem motylkowym), a także jednym srebrem (100 m stylem dowolnym), zajałby pierwsze miejsce ex aequo z Wojciechem Wojdakiem, który zwyciężył na 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym oraz był drugi na 400 m stylem zmiennym.