NCAA: Stępień popłynie w finale A

Szymon Gagatek 2017-03-09 22:55

Konrad Stępień był jedynym polskim pływakiem, któremu udało się awansować do finału A konkurencji indywidualnej podczas czwartkowej sesji eliminacyjnej mistrzostw II Dywizji NCAA w Birmingham w stanie Alabama. Reprezentant Uniwersytetu Drury zanotował rano siódmy czas w rywalizacji na dystansie 200 jardów stylem dowolnym.

Nasz zawodnik pokonał osiem długości basenu w 1:37.29. Wyprzedziło go jedynie sześciu kraulistów, co oznaczało oczywiście bezpieczny awans do finału A. Wczoraj Stępień finiszował na 6. lokacie na 1000 jardów stylem dowolnym i po południu na pewno spróbuje poprawić to osiągnięcie. O 9. pozycję w tej konkurencji powalczy natomiast kolejny polski pływak startujący w barwach Uniwersytetu Drury, Daniel Rzadkowski. W eliminacjach był 11. z czasem 1:37.67. Dodatkowo Rzadkowski wspomógł sztafetę swojej uczelni na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym. Pierwszy odcinek przepłynął w 20.23, a ekipa Panthers została ostatecznie sklasyfikowana na 4. miejscu.

W sesji porannej wystąpił również Bartosz Zarzecki. Żabkarz Uniwersytetu Indianapolis w sztafecie 4x100 jardów stylem zmiennym przeżył deja vu z czwartkowych eliminacji. Na odcinku w stylu klasycznym zanotował wynik 54.55, a jego drużyna uplasowała się na 10. pozycji. Okazało się jednak, że kolega Polaka wskakujący do wody na ostatniej zmianie popełnił falstart i cała sztafeta musiała zostać zdyskwalifikowana.

Wśród kobiet w finałach konkurencji indywidualnych niestety zabraknie naszych zawodniczek. Blisko miejsca w finale B 100 jardów stylem motylkowym była Aleksandra Tomala. Reprezentantka Uniwersytetu Lindenwood w eliminacjach była 17. (55.73) tracąc do lokaty dającej przepustkę do sesji popołudniowej tylko cztery setne sekundy. Z kolei na dystansie 200 jardów stylem dowolnym na 21. pozycji sklasyfikowana została Kamila Kunka. Czas jaki uzyskała (1:51.57) to jej nowy rekord życiowy.

O swój kolejny tytuł mistrzowski będzie dziś mogła powalczyć Zuzanna Chwadeczko. Sztafeta Drury 4x100 jardów stylem zmiennym, z nią na drugiej zmianie, zajęła rano 2. miejsce tracąc do Uniwersytetu Queens jedynie dziewięć setnych sekundy. Polka znów potwierdziła świetną dyspozycję i zanotowała w stylu klasycznym czas 1:00.14 ze startu lotnego. W finale A tej konkurencji wystąpi też Uniwersytet Lindenwood, w barwach którego ponownie na pierwszych dwóch odcinkach popłynęły Tomala i Ewa Dymarek. Finał B czeka za to Agnieszkę Małecką i jej Uniwersytet Indianapolis.

Do najlepszej ósemki na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym awansowała Kinga Lesińska. Wraz z koleżankami z Lindenwood była 7. w eliminacjach, pokonując pierwsze 50 jardów w 23.80. Z dalszą rywalizacją pożeganały się natomiast reprezentantki Uniwersytetu Indianapolis z Marią Niklarz na trzeciej zmianie (21. lokata).