MEJ: Hołub zrobił swoje

Szymon Gagatek 2014-07-10 12:02

Jan Hołub zanotował najlepszy występ spośród naszych reprezentantów podczas drugiej sesji kwalifikacyjnej 40. Mistrzostw Europy Juniorów, które odbywają się w Dordrechcie. Zawodnik Śląska Wrocław awansował do półfinałów na dystansie 100 m stylem dowolnym z najlepszym czasem. Dziesiąte miejsce na 200 m stylem klasycznym zajęła Angelika Wikieł, zostając tym samym pierwszą Polką, która indywidualnie popłynie w popołudniowej sesji zawodów w Holandii.

Hołub, który wczoraj na pierwszej zmianie sztafety chłopców 4x100 m stylem dowolnym wyśrubował rekord kraju 18-latków, uzyskując czas 49.28 s, dziś rano popłynął znacznie spokojniej (50.29 s), ale to i tak wystarczyło do wyprzedzenia wszystkich pozostałych zawodników startujących w tej konkurencji. Cztery setne sekundy do naszego zawodnika stracił jego największy rywal w walce o złoto, Damian Wierling z Niemiec, a trzeci był Alessandro Bori z Włoch (50.53 s). Na trzydziestym pierwszym miejscu, z rezultatem 51.87 s, sklasyfikowany został Michał Chudy, który na dystansie 100 m stylem dowolnym na długim basenie startował po raz pierwszy w życiu.

Bez problemów w półfinałach 200 m stylem motylkowym znaleźli się nasi dwaj reprezentanci: Dominik Ciężkowski i Maciej Kuświk. Zawodnik Jordana Kraków uzyskał czwarty czas (2:01.53), z kolei do Kuświka na Mistrzostwach Europy Juniorów przylgnęło w tej konkurencji dziewiąte miejsce. Przed rokiem w Poznaniu zajmował tę lokatę w kwalifikacjach, półfinałach i finale, dziś rano również był dziewiąty (2:03.62).

Bezpośrednio do finału przedostała się polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym w składzie: Maciej Falaciński (51.78 s), Natalia Fryckowska (57.54 s), Paulina Nogaj (58.08 s) i Piotr Ludwiczak (52.36 s). Nasza drużyna, z łącznym czasem 3:39.76, zajęła siódme miejsce w kwalifikacjach, które wygrali Rosjanie.

Dziś rano doczekaliśmy się w końcu indywidualnego awansu naszej juniorki. Pierwszą Polką, która na tegorocznym czempionacie popłynie w półfinałach została Angelika Wikieł. Zawodniczka z Ostrołęki uplasowała się na dziesiątej lokacie na 200 m stylem klasycznym, z czasem 2:35.27. Z rywalizacją pożegnała się natomiast Paulina Majszutowicz, zajmując dwudziestą pierwszą lokatę (2:37.18). Kwalifikacji nie przebrnęli również Paulina Piechota, która była dwudziesta siódma na dystansie 400 m stylem dowolnym (4:26.13) i Konrad Stępień - dwudziesty trzeci na 200 m stylem zmiennym (2:07.09).

Dziś odbyły się również wolniejsze serie w rywalizacji juniorów na dystansie 1500 m stylem dowolnym. W popołudniowym wyścigu wystąpi wczorajszy złoty medalista na 400 m stylem dowolnym, Wojciech Wojdak, który popłynie na torze piątym (ma drugi czas zgłoszenia). Rano najlepszy rezultat uzyskał Lukas Ambros z Austrii (15:31.44).