RPA: Gwiazdy nie zawodzą

Szymon Gagatek 2017-04-04 01:53

W Durbanie w poniedziałkowy poranek zainaugurowane zostały mistrzostwa RPA. Już pierwszego dnia zawodów z dobrej strony pokazały się największe gwiazdy afrykańskiego pływania. Cameron van der Burgh awansował do finału 100 m stylem klasycznym z najlepszym czasem, a Chad le Clos zaimponował formą w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym.

Obaj wspomniani zawodnicy notowali dziś czasy lepsze od minimów na mistrzostwa świata w Budapeszcie. W półfinałach 100 m stylem klasycznym Van der Burgh dwie długości basenu pokonał w 1:00.07 i jutro powinien przypieczętować zdobycie kolejnego złota krajowego czempionatu. Zapewne spróbuje także złamać barierę jednej minuty, co w tym sezonie na całym świecie udało się jak na razie tylko trzem żabkarzom.

Z kolei le Clos swój inauguracyjny start w Durbanie zaliczył na pierwszym odcinku zmagań sztafet kraulistów. Dystans 100 m stylem dowolnym w barwach Western Cape Aquatics przepłynął w 48.64. Byłby to czwarty wynik na tegorocznych światowych listach, gdyby nie fakt, że jego drużyna została ostatecznie zdyskwalifikowana i nie stanęła na podium. Mimo to, mistrz olimpijski z Londynu o swoją formę może być spokojny i jutro powinien całkowicie zdominować indywidualną rywalizację na 200 m stylem dowolnym.

W poniedziałek poznaliśmy rozstrzygnięcia tylko w dwóch finałach. Na 400 m stylem dowolnym rządziła młodzież. Wsród mężczyzn z bardzo dobrej strony zaprezentował się 19-letni Matthew Meyer, który po raz pierwszy w życiu złamał barierę trzech minut i pięćdziesięciu sekund. Olimpijczyk z Rio de Janeiro na podstawie tego wyniku być może dołączy do kadry na mistrzostwa świata. Na łaskę szkoleniowców kadry nie będzie musiał liczyć, jeżeli uda mu się jeszcze lepiej zaprezentować w jego koronnej konkurencji, 1500 m stylem dowolnym. Wśród kobiet na podium znalazły się aż dwie 14-latki: Rebecca Meder (4:18.09) i Dune Coetzee (4:18.88). Szybsza od nich była jednak o cztery lata starsza Kate Beavon (4:17.47) i to ona cieszyła się ze złota.