Cochrane już z kwalifikacją

Szymon Gagatek 2015-04-04 23:31

Ryan Cochrane wywalczył złoty medal mistrzostw Kanady na 400 m stylem dowolnym i zapewnił sobie miejsce w kadrze swojego kraju na czempionat globu w Kazaniu. Podczas ostatniej dnia zmagań na pływalni w Toronto będzie miał okazję sprawdzić swoje siły jeszcze na dystansie 1500 metrów, na którym jest już trzykrotnym wicemistrzem świata.

Dla Cochrane'a wypełnienie wygórowanego minimum kanadyjskiej federacji miało być tylko formalnością. I rzeczywiście, już w kwalifikacjach uzyskał czas 3:49.00, dający mu miejsce w samolocie do Kazania. W finale popłynął jeszcze półtorej sekundy szybciej i bez problemów wyprzedził Jeremy'ego Bagshawa. W rywalizacji kobiet w tej konkurencji swój drugi złoty medal na zawodach w Toronto zdobyła Emily Overholt. Podopieczna Janusza Kaczmarka, która dzień wcześniej zapewniła sobie kwalifikację na mistrzostwa świata, pokonała cały dystans 400 metrów stylem dowolnym w 4:10.07 i wyprzedziła Tabithę Baumann.

Do kadry Kanady na czempionat globu dołączyły też dwie zawodniczki, które stoczyły pomiędzy sobą fantastyczną walkę na dystansie 100 m stylem motylkowym: Noemie Thomas i Katerine Savard. Na półmetku szybsza była Savard, ale druga pięćdziesiątka to popis jej o trzy lata młodszej koleżanki, która ostatecznie zanotowała czas 58.17 s i wyprzedziła swoją rywalkę o jedną setną sekundy! Jednym z lepszych rezultatów trzeciego dnia zawodów był najlepszy wynik w historii mistrzostw, uzyskany przez Richarda Funka na 50 m stylem klasycznym. Kanadyjczyk jedną długość basenu pokonał w czasie 27.65 s, gorszym od rekordu swojego kraju o zaledwie dwie dziesiąte sekundy.