Femke Heemskerk w życiowej dyspozycji

Szymon Gagatek 2015-04-04 14:12

Dwa rekordy Holandii padły podczas drugiego dnia zmagań na zawodach Swim Cup w Eindhoven. Autorkami obu były kobiety. Pierwszy pobiła Femke Heemskerk, zaliczając rewelacyjny występ na dystansie 200 m stylem dowolnym, drugi - Moniek Nijhuis na 100 m stylem klasycznym. Szybciej od Heemskerk pływały tylko trzy zawodniczki w historii!

Holenderka cztery długości basenu pokonała w 1:54.68. Lepsze rezultaty w dziejach pływania uzyskiwały jedynie Federica Pellegrini, Allison Schmitt i Camille Muffat. Swój własny rekord kraju, ustanowiony w grudniu ubiegłego roku, Heemskerk poprawiła o dokładnie sześćdziesiąt siedem setnych sekundy i potwierdziła, że na zbliżających się mistrzostwach świata będzie jedną z głównych kandydatek do złotego medalu. Jej potencjalna rywalizacja w Kazaniu z Sarą Sjoestroem, Federicą Pellegrini i Missy Franklin już teraz zapowiada się niezwykle interesująco.

7.   1:54.68 Femke Heemskerk (Holandia) [Eindhoven, 03/04.2015]

Drugi rekord kraju ustanowiła Moniek Nijhuis, która była najszybsza na 100 m stylem klasycznym. Zanotowała wynik 1:07.18, szósty w tym roku na świecie. Poprzednie najlepsze osiągnięcie w historii Holandii, które również należało do niej, wyśrubowała o dwadzieścia dwie setne sekundy. Drugie miejsce zajęła Słowenka Tjasa Vozel (1:07.93), która również poprawiła rekord swojego kraju - i to o ponad sekundę!

W finale tej konkurencji wśród mężczyzn zwyciężył mistrz olimpijski, Cameron van der Burgh. Południowoafrykańczyk został czwartym zawodnikiem na świecie, który w 2015 roku złamał barierę jednej minuty (59.84 s). Tempa nie zwalniają też Węgrzy, którzy wygrali trzy konkurencje: Zsuzsanna Jakabos była najszybsza na 400 m stylem zmiennym (4:37.38), Peter Bernek dołożył do swojej kolekcji kolejny długodystansowy triumf (15:11.05), a Laszlo Cseh poprawił rekord zawodów na 200 m stylem zmiennym (1:58.31).

Kolejne starty zaliczyli polscy zawodnicy niepełnosprawni z klubu IKS AWF Warszawa. Karolina Strawińska była jedenasta na 200 m stylem dowolnym i czternasta na 100 m stylem klasycznym, Jakub Boguta uplasował się na dziesiątym miejscu na 50 m stylem grzbietowym, natomiast na 100 m stylem klasycznym piętnasty był Przemysław Pełka, siedemnastą lokatę zajął Dawid Tomczyk, a Jakub Boguta nie ukończył wyścigu.