Grand Prix Polski Kozienice: Dominacja Liderów

Joanna Kwatera 2016-02-21 23:02

W minioną sobotę i niedzielę odbyły się kolejne zawody z cyklu Grand Prix Polski w pływaniu. Tym razem najlepszych polskich pływaków gościły Kozienice. Pierwsze w tym roku kalendarzowym Grand Prix potwierdziło bezprecedensową dominację na polskich pływalniach Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk – wśród kobiet, a także dobrą formę najlepszego polskiego grzbiecisty Radosława Kawęckiego.

Królowa polskich pływalni po raz kolejny w klasyfikacji najlepszych zawodniczek zawodów zajęła zdecydowanie dwa pierwsze miejsca w tabeli oraz zgodnie ze swoją niepisaną regułą każdy występ okrasiła ponad 800 punktowym rezultatem. Aleksandra  Urbańczyk nie miała sobie równych w konkurencjach 50m stylem motylkowym, 50 i 100m stylem dowolnym, 100m stylem zmiennym oraz 50m stylem klasycznym, a w ostatniej z nich wypływała wynik 30.83 i jest to jej drugi najlepszy czas w karierze na tym dystansie. Wyrównaną walkę Łodzianka stoczyła właściwie tylko w konkurencji 50m stylem grzbietowym, gdzie kroku dotrzymywała jej Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław). Ostatecznie jednak Urbańczyk nie dała sobie wydrzeć zwycięstwa na dystansie, w którym dzierży tytuł wicemistrzyni Europy i zameldowała się na mecie notując rezultat 26.61, który okazał się być najlepiej punktowanym wynikiem całych zawodów (897 pkt). W klasyfikacji generalnej Aleksandra Urbańczyk zgromadziła 2617 pkt za trzy najlepsze starty oraz 2488 pkt za trzy kolejne.

Trzecią lokatę w tabeli najlepszych pływaczek Grand Prix Polski w Kozienicach wywalczyła kolejna wicemistrzyni Europy z Netanji, tym razem na dwukrotnie dłuższym dystansie grzbietowym, Alicja Tchórz. Najwięcej punktów zawodniczka reprezentująca Wrocław uzyskała w konkurencji, gdzie zaciętą potyczkę stoczyła z Aleksandrą Urbańczyk, a więc na dystansie sprinterskim w stylu grzbietowym, a wynik 26.98 (5. wynik w karierze) dał jej 861 pkt. Pewnie wygrała też konkurencje 100m stylem grzbietowym, gdzie jako jedyna uzyskała czas poniżej minuty, a także 200m tym stylem oraz 200 i 400m stylem zmiennym. W klasyfikacji generalnej za trzy najlepsze starty zgromadziła 2458 pkt.

Wśród kraulistek w Kozienicach górą była koleżanka klubowa Tchórz – Paula Żukowska. Zwyciężała w konkurencjach zarówno 200, 400 jak i 800m stylem dowolnym, a te wyniki dały jej czwartą lokatę w tabeli najlepszych pływaczek Grand Prix.

W klasyfikacji generalnej mężczyzn  nie było niespodzianki. Pierwsze miejsce pewnie zajął Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) kolejny raz wyraźnie podkreślając swoje panowanie na krajowych basenach w stylu grzbietowym. Podwójny mistrz Europy z Netanji nie miał żadnych problemów z wygraną w konkurencjach 100 i 200m tym stylem, a w pojedynku na dystansie sprinterskim, do ostatnich metrów zacięcie walczył z mistrzem Europy w tej konkurencji Tomaszem Polewką (AZS AWF Katowice). Ostatecznie o  osiem setnych szybciej do mety dopłynął Kawęcki, uzyskując czas 24.06. Zawodnik AZS AWF Warszawa wygrał jeszcze rywalizacje w konkurencji 100m stylem zmiennym, a  te dobre wyniki dały mu w sumie 2486 pkt i triumf w klasyfikacji generalnej.

Drugie miejsce w tabeli z wynikiem 2350 pkt wywalczył Filip Zaborowski. Pływak MKP Szczecin okazał się najszybszy w wyścigach na 400 i 800m stylem dowolnym, a na dystansie 200m dał się wyprzedzić jedynie Konradowi Stępieniowi z AZS AWF Warszawa. Najwyżej punktowany rezultat dał Szczecinianinowi występ w najdłuższej konkurencji kraulowej, bo aż 829 (czas 7:51.97).

Na pozycji trzeciej wśród najlepszych pływaków zawodów uplasował się Paweł Korzeniowski. Zawodnik AZS AWF Warszawa zaprezentował się kibicom w Kozienicach tylko pierwszego dnia zawodów i tylko w trzech konkurencjach, ale i to wystarczyło, aby zgromadzić  na swoim koncie 2333 pkt w klasyfikacji generalnej zmagań tego Grand Prix. Korzeniowski wygrał trzy konkurencje: 100 i 200m stylem motylkowym oraz 50m stylem dowolnym i ostatecznie wskoczył na trzeci stopień podium w „generalce”.