Hackett znów w kadrze!

Szymon Gagatek 2015-04-06 20:39

Po ośmiu latach przerwy Grant Hackett ponownie popłynie na mistrzostwach świata! Swój szósty czempionat globu w karierze zaliczy startując w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym, której członkiem został oficjalnie w niedzielę, zajmując czwartą lokatę w rywalizacji indywidualnej kraulistów na 200 metrów podczas mistrzostw Australii w Sydney.

Historia zaotyczła niesamowite koło. Niemal dokładnie szesnaście lat temu Hackett ustanowił swój pierwszy rekord świata. Dystans 200 m stylem dowolnym pokonał 23 marca 1999 roku w Brisbane w czasie 1:46.67. Rok później świętował swój pierwszy tytuł mistrza olimpijskiego, i to przed własną publicznością. Teraz, dokładnie na tym samym obiekcie w Sydney, spróbował swoich sił w walce z armią "młodych australijskich wilków". W finale na słupkach startowych obok trzydziestoczterolatka stanęli pływacy będący młodsi o przynajmniej jedenaście lat, ale doświadczenie weterana trzech igrzysk zrobiło swoje. Cztery długości basenu pokonał w czasie 1:46.84 (!), minimalnie przegrywając starcie o brązowy medal. Czwarta pozycja pozwoliła mu jedak zagwarantować sobie miejsce w kadrze na sierpniowe zawody w Kazaniu. Wyścig wygrał Cameron McEvoy (1:45.94), przed Davidem McKeonem (1:46.33).

Rewelacyjną walkę o złoto na dystansie 100 m stylem grzbietowym stoczyły Emily Seebohm i Madison Wilson. Zwycięsko z tego pojedynku wyszła wicemistrzyni olimpijska, która swoją o dwa lata młodszą koleżankę wyprzedziła o trzy setne sekundy. Obie spisały się fantastycznie i jako pierwsze w tym roku na świecie złamały barierę pięćdziesięciu dziewięciu sekund (58.91 s - 51.94 s)! Trzecia była Hayley Baker, która również dwie długości basenu pokonała w czasie, który na czempionacie globu w 2013 roku dałby jej miejsce w finale (1:00.23). O występie w Kazaniu w tej konkurencji będzie jednak musiała zapomnieć (miejsca dla każdego kraju są tylko dwa).

Pod nieobecność zwyciężczyni kwalifikacji na dystansie 1500 m stylem dowolnym, Lauren Boyle z Nowej Zelandii, w walce o medale najszybsza okazała się Chelsea Gubecka, która finiszowała niezagrożona przez pozostałą siódemkę finalistek, uzyskując czas 16:23.95. Póki co, szybsze w tym roku były tylko cztery pływaczki na całym świecie.

Zaledwie trzynastu setnych sekundy zabrakło Mitchellowi Larkinowi do poprawienia rekordu Australii na 100 m stylem grzbietowym. Zawodnik, który był jednym z objawień ubiegłorocznego sezonu zimowego, zanotował czas 53.10 s i został liderem tegorocznych rankingów, zapewniając sobie miejsce w kadrze na mistrzostwa świata. W Kazaniu w tej konkurencji wystąpi również Benjamin Treffers, który w niedzielę był drugi (53.77 s).

Na zakończenie trzeciego dnia krajowego czempionatu do zespołu narodowego, który w sierpniu będzie walczył w Rosji, dołączyła Taylor McKeown, która okazała się najszybsza na dystansie 100 m stylem klasycznym (1:07.07). Szybciej od niej w 2015 roku pływały tylko Yulia Efimova, Ruta Meilutyte i Alia Atkinson, a więc absolutne faworytki do złota mistrzostw świata.