Łukasz Wójt mistrzem Niemiec

Szymon Gagatek 2017-02-06 20:52

Już drugi rok z rzędu męska drużyna SV Würzburg 05 zdobyła tytuł najlepszego klubu pływackiej 1. Bundesligi. W klasyfikacji końcowej weekendowych zawodów w Essen zawodnicy zwycięskiej ekipy wyprzedzili o 390 punktów pływaków z Poczdamu. Wśród triumfatorów nie zabrakło Łukasza Wójta, który zaprezentował się w czterech konkurencjach.

Zmagania w Bundeslidze odbywają się w Niemczech raz w roku na krótkim basenie. Zawodnicy startują w trakcie dwóch dni jedynie na olimpijskich dystansach, gromadząc punkty dla swoich klubów. Na konto zespołu po każdej konkurencji trafia suma oczek równoważna liczbie punktów FINA uzyskanych przez danego pływaka wystawionego do udziału w rywalizacji. Po ich zsumowaniu wyłaniani są drużynowi mistrzowie Niemiec zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W 2017 roku w obu przypadkach triumfowali reprezentanci SV Würzburg 05.

Swoją cegiełkę do końcowego sukcesu mężczyzn z Würzburga dołożyli między innymi reprezentanci Węgier: Gabor Balog i Krisztian Takacs. Udział w końcowym sukcesie, podobnie jak przed rokiem, miał również 35-letni Wójt. Tegoroczne zawody zaczęły się dla niego dość pechowo. Na dystansie 200 m stylem zmiennym został zdyskwalifikowany za dwa kopnięcia delfinowe po nawrocie do stylu klasycznego. Regulamin Bundesligi przewiduje jednak ponowny start każdego ukaranego pływaka, by decyzje sędziów nie przesądzały o ostatecznym wyniku rywalizacji. Wójt ponownie stanął więc na słupku startowym i w samotnym wyścigu zanotował wynik 2:01.91, wart 727 punktów.

O dziesięć oczek więcej dołożył na dwukrotnie dłuższym dystansie. W konkurencji, w której wciąż jest rekordzistą Polski seniorów, uzyskał czas 4:20.61 i został sklasyfikowany na czwartej lokacie. Czwarty był też na 200 m stylem grzbietowym (2:01.02), a na 200 m stylem motylkowym finiszował jako szósty (2:05.00).

Wśród kobiet w Essen wystąpiła Katarzyna Górniak. Zawodniczka Gryfu Dębica gościnnie reprezentowała drużynę Bayeru Wuppertal, w której jeszcze do niedawna trenowała Katarzyna Baranowska. To właśnie nasza znakomita zmiennistka wraz z klubowymi koleżankami (i wsparciem ze strony między innymi Diany Sokołowskiej) w ubiegłym roku wywalczyła awans Bayeru do elity. Niestety, ekipa z Wuppertalu szybko pożegnała się z 1. Bundesligą, zajmując w weekend dwunaste, a więc ostatnie miejsce w klasyfikacji punktowej pań. Górniak nie udało się zapobiec spadkowi klubu z Nadrenii Północnej-Westfalii. Najlepiej poradziła sobie na 100 m stylem grzbietowym, kończąc zmagania na drugiej pozycji (1:01.88).

W trakcie weekendu odbyła się też rywalizacja w trzech grupach 2. Bundesligi. W "południowej" awans do najwyższej klasy rozgrywek zapewnili sobie zawodnicy DSW 1912 Darmstadt z Hubertem Szabłowskim w składzie. Siedemnastoletni żabkarz z Warszawy wystartował w miejscowości Schwäbisch Gmünd tylko w jednej konkurencji. Na dystansie 100 m stylem klasycznym uplasował się na trzeciej lokacie z czasem 1:03.76 i dołożył do dorobku swojego klubu 663 punkty.