Polska

MP 14latków: Orlicz porządził w Olsztynie!

Joanna Kwatera 2016-07-10 22:33

Zgodnie z przewidywaniami czwarty rekord kraju Filipa Orlicza stał się dziś faktem, a tym razem zawodnik ze stolicy ustanowił go w konkurencji 100m stylem dowolnym. Nie kazał on jednak kibicom czekać na niego aż do 16:35…A później pływak ten wygrał również rywalizację na najdłuższym dystansie kraulowym i z kompletem zwycięstw w stylu dowolnym został najlepszym zawodnikiem mistrzostw Polski 14latków w Olsztynie!

Orlicz już w porannych eliminacjach postanowił popłynąć mocno i pokazać rywalom swoją dominację w kolejnej konkurencji. Doskonały występ tego zawodnika zaowocował nowym najlepszym osiągnięciem w historii kraju, które poprawił o 0,08 sekundy. Popołudniu dystans 100m stylem dowolnym Warszawianin pokonał jeszcze szybciej, śrubując rekord Polski 14latków do wyniku 53.45 i zdobywając kolejny tytuł mistrza kraju. Drugi na mecie Patryk Janiczuk (Lider Chełm) stracił do zwycięzcy prawie 2 sekundy! (55.32). Po tym występie Orlicz miał godzinę i dwadzieścia minut, aby zregenerować swoje siły i stanąć na starcie konkurencji 1500m stylem dowolnym. Tak jak i we wszystkich poprzednich wyścigach kraulowych nie miał sobie i w tym równych, choć do połowy dystansu jego tempo utrzymywał Adrian Jaśkiewicz (IUKS Muszelka Warszawa). Niewielką przewagę zawodnik UKS G-8 Bielany uzyskał po dziewięćsetnym metrze i stopniowo powiększał ją aż do końca wyścigu, wykazując się iście sprinterskim finiszem i ostatecznie wyprzedził na mecie Jaśkiewicza o 10,5 sekundy. Wynik Orlicza – 16:33.83 to trzeci najlepiej punktowany rezultat tych zawodów wśród chłopców (673 pkt).

Bilans tych zawodów dla Filipa Orlicza przedstawia się następująco: 6 złotych medali (w tym pięć indywidualnych na wszystkich dystansach kraulowych i jeden w sztafecie 4x100m stylem dowolnym), cztery nowe rekordy kraju 14latków w konkurencjach: 50,100, 200 i 400m (w tym na dystansie 100m poprawiany dwa razy), pięć najlepiej punktowanych wyników tych mistrzostw (najlepszy – 701 pkt za wynik 4:07.63, uzyskany na dystansie 400m stylem dowolnym) i jeden srebrny krążek wywalczony w drużynie w konkurencji 4x200m stylem dowolnym .

W stylu zmiennym oraz motylkowym na pływalni w Olsztynie królował Nikodem Sobek. Pływak UKS Olimpijczyk 23 Lublin przekonująco zwyciężał w wyścigach na dystansie 200 i 400m stylem zmiennym, a także wyraźnie najlepszy okazał się w konkurencji 100m stylem motylkowym, gdzie jako jedyny finalista złamał granicę jednej minuty, osiągając czas 59.36. Do tego dołożył jeszcze zwycięstwo w sprincie tym stylem, natomiast na najdłuższym dystansie w stylu motylkowym dał się wyprzedzić zaledwie o jedną setną sekundy Mikołajowi Koziełowi z Unii Oświęcim (2:11.56 – 2:11.57).

W stylu grzbietowym bardzo dobrze radził sobie Krzysztof Radziszewski (BUKS Warszawa), który wygrał konkurencje 50 i 100m tym stylem, a rezultaty uzyskane w krótszej z nich uplasowały go w pierwszej dziesiątce najlepiej punktowanych wyników zawodów wśród chłopców (9m. 27.97 i 10m. 27.99). Na dystansie 200m triumfował Maciej Raban (IKS Konstancin).

Wśród żabkarzy na dystansie 100 i 200m zwyciężał Jakub Szczepanowski (MKP Słowianka Gorzów Wielkopolski), a w sprincie popularną „żabką” jedną długość basenu najszybciej przepłynął Jakub Celiński (KS MOSiR Huragan Międzyrzec Podlaski), który wywalczył również drugą lokatę na dystansie o połowę dłuższym.

Wśród dziewcząt bardzo dobre rezultaty uzyskiwały grzbiecistki, a wyniki zwyciężczyń na każdym z dystansów znalazły się w pierwszej czwórce najlepszych wyników mistrzostw w Olsztynie. Najwyżej punktowanym rezultatem popisała się Magdalena Modrzejewska z MKS SMS Victorii Racibórz, a czas uzyskany w konkurencji 100m stylem grzbietowym - 1:05.63 dał jej 694 pkt. Dobrze zawodniczka ta radziła sobie również na dystansie o połowę krótszym, przepływając jedną długość basenu w czasie 30.72 (683 pkt – trzeci rezultat zawodów) i jako jedyna uczestniczka finału złamała tu barierę 31 sekund. Zwycięskiej passy zawodniczka z Raciborza nie utrzymała jednak w konkurencji 200m tym stylem, gdzie zdecydowanie najlepsza okazała się Zuzanna Herasimowicz (Dwójka Morena Gdańsk), pokonując dystans w 2:20.90 (682 pkt – czwarty rezultat zawodów) i wyprzedzając Modrzejewską o prawie 2,5 sekundy.

Trzy złote medale i dobre wyniki wywalczyła w Olsztynie Zuzanna Trambowicz. Pływaczka MKS SP-63 Bydgoszcz wygrywała w konkurencjach 100 i 200m stylem motylkowym oraz 800m stylem dowolnym, a najlepszy występ zanotowała w pierwszej z nich. Wynik 1:03.03 w jakim pokonała dwie długości olsztyńskiej pływalni stylem motylkowym okazał się o zaledwie 0,13 sekundy słabszy od rekordu kraju juniorów 14letnich Mireli Olczak z 2007 roku. Rezultat ten dał Trambowicz 687 pkt i najlepszy drugi rezultat mistrzostw wśród dziewcząt oraz pozwolił wyprzedzić drugą na mecie Hannę Zawadzką (KS Rekin Świebodzice) o niemal 3 sekundy! Jeszcze większą przewagę nad rywalkami zawodniczka z Gdańska uzyskała w konkurencji 200m stylem motylkowym, gdzie jako jedyna pływaczka złamała granicę dwóch minut i dwudziestu sekund, notując wynik 2:19.77. Do mety dopłynęła prawie osiem sekund szybciej niż druga Ewa Jaszczuk (MTP Kormoran Olsztyn). Do swoich zdobyczy medalowych Trambowicz dorzuciła jeszcze srebro wywalczone w konkurencji 400m stylem dowolnym i brązowy krążek w sprincie stylem motylkowym.

Dwa złote medale na tych mistrzostwach zdobyły również:

*specjalistka w stylu klasycznym – Oliwia Kaniak (MKS Juvenia Wrocław), za zwycięstwa w konkurencjach 50 i 200m tym stylem, a na dystansie 100m dała się wyprzedzić „depczącej jej po piętach” w pozostałych wyścigach Liwii Chmiel (UKS Trójka Środa Wielkopolska),

*specjalistka stylu zmiennego – Martyna Buko (MKS Medyk Giżycko), która wygrała konkurencje 200 i 400m tym stylem,

*Klaudia Skibiak (Dwójka Morena Gdańsk), która triumfowała na dystansach 200 i 400m stylem dowolnym.

Do grona złotych medalistek w konkurencjach indywidualnych dołączyły też: Zofia Raszczuk (UKP Manta Jelcz-Laskowice) – na dystansie 50m stylem motylkowym, Sandra Mielczarek (BUKS Warszawa) – w konkurencji 50m stylem dowolnym (zdobyła też trzy złote medale w sztafetach) i Nikola Jabłonowska (UKS G-8 Bielany Warszawa) – na dystansie 100m stylem dowolnym.

W rywalizacji sztafet wśród dziewcząt wszystkie trzy konkurencje: 4x100 i 4x200m stylem dowolnym oraz 4x100m stylem zmiennym zwyciężyły zawodniczki BUKS Warszawa w składzie: Sandra Mielczarek, Alina Golubska, Kaja Sienkiewicz i Julia Zaręba-Paradowska. Wśród chłopców na dystansie 4x200m stylem dowolnym zwyciężyła drużyna WKS Śląsk Wrocław, w konkurencji 4x100m stylem dowolnym wygrali zawodnicy UKS G-8 Bielany Warszawa, a w wyścigu na dystansie 4x100m stylem zmiennym triumfowali pływacy UKP Unii Oświęcim.

W klasyfikacji medalowej na pierwszym miejscu uplasowali się reprezentanci UKS G-8 Bielany Warszawa, którzy w Olsztynie wywalczyli 12medali (7 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe, przed zawodnikami BUKS Warszawa (10 medali) i pływakami UKS Olimpijczyk 23 Lublin (6 medali).