Rosja: Rekordowy początek tygodnia

Szymon Gagatek 2018-04-23 22:07

Aż dwa nowe rekordy Rosji zostały ustanowione w trakcie sesji finałowej czwartego dnia krajowego czempionatu w Moskwie. Na dystansie 200 m stylem motylkowym popisowy występ zanotowała Swietłana Czimrowa, a na 200 m stylem zmiennym Andriej Żilkin poprawił swoje historyczne osiągnięcie z niedzielnych półfinałów o ponad sekundę!

To był doskonały dzień dla rosyjskiego pływania, którego stan przed mistrzostwami Europy w Glasgow prezentuje się naprawdę imponująco. W każdym wyścigu finałowym padały znakomite rezultaty. Wszystko zaczęło się jednak od najszybszej serii na 1500 m stylem dowolnym kobiet. Wygrała ją Anna Jegorowa, uzyskując czas 16:30.89. Już chwilę później kibice na trybunach cieszyli się z pierwszego rekordu kraju. Swietłana Czimrowa całkowicie zdominowała zmagania na 200 m stylem motylkowym, notując rezultat 2:07.81. To piąty w tym roku wynik na świecie, który pozwolił 22-latce finiszować z przewagą prawie siedmiu sekund nad kolejną rywalką.

Następnie doszło do starcia dwóch gwiazd stylu grzbietowego na dystansie 100 metrów. Jewgienij Ryłow pokonał młodszego o cztery lata Klimenta Kolesnikowa i objął prowadzenie w światowych rankigach 2018 roku. Uzyskał czas 52.67, o trzy dziesiąte sekundy lepszy od osiągnięcia 18-latka. Kolesnikow po raz pierwszy w karierze złamał barierę pięćdziesięciu trzech sekund i ustanowił nowy rekord świata juniorów. Trzeci był Grigorij Tarasewicz (53.48). Najwyższy poziom pokazali też żabkarze. Na 200 m stylem klasycznym z najlepszym czasem na świecie w tym sezonie triumfował Anton Czupkow (2:07.81), a za jego plecami z bardzo wartościowymi rezultatami znaleźli się Kirił Prigoda (2:08.32) oraz Ilja Chomienko (2:08.83).

Drugi z poniedziałkowych rekordów kraju padł na 200 m stylem zmiennym. Andrij Żilkin popłynął szybciej od poprzedniego najlepzgo osiągnięcia w historii rosyjskiego pływania aż o 1.2 sekundy i zwyciężył z czasem 1:58.17. Poniżej dwóch minut cały dystans popłynęłi także Semen Makowicz (1:59.27) i Aleksander Osipienko (1:59.76). Z kolei na 200 m stylem dowolnym Weronika Andrusenko (znana bardziej pod panieńskim nazwiskiem Popowa) zdobyła złoty medal z rezultatem 1:56.07, pokonując Wiktorię Andrejewą (1:57.87) i Waleriję Salamatinę (1:58.23). Wszystkie finalistki złamały barierę dwóch minut.

W półfinałach 100 m stylem grzbietowym zaimponowała Polina Jegorowa (59.95), wyprzedzając Anastazję Fesikową i Marię Kamieniewą (obie 1:00.08). Na 200 m stylem klasycznym z najlepszym wynikiem do finału weszła Witalina Simonowa (2:26.10), a wśród mężczyzn na tym samym dystansie stylem dowolnym faworytem finału będzie Aleksandr Krasnych (1:46.50).

Bardzo ciekawie zapowiada się natomiast wtorkowa walka o złoto na dystansie 100 m stylem motylkowym. W poniedziałek aż trzech zawodników łamało barierę pięćdziesięciu dwóch sekund. Najpierw zrobił to 19-letni Jegor Kuimow, który wygrał eliminacje z czasem 51.92. W półfinałach nie był już tak szybki (52.05), ale wszedł do najlepszej ósemki z trzeciej pozycji. Lepsi od niego byli tylko Aleksander Sadownikow (51.83) oraz Aleksander Popkow (51.91).