Baranowska coraz szybsza, Kazań coraz bliżej!

Szymon Gagatek 2015-04-10 13:15

Forma wracającej do wielkiego pływania Katarzyny Baranowskiej rośnie z każdym kolejnym startem! Polka rozpoczęła zmagania w mistrzostwach Niemiec w Berlinie od zwycięstwa w finale B na dystansie 400 m stylem zmiennym, uzyskując czas niewiele gorszy od minimum na mistrzostwa świata, które w sierpniu tego roku odbędą się w Kazaniu.

Dla Baranowskiej wczorajszy występ na 400 m stylem zmiennym był dopiero drugim startem w tej konkurencji po wznowieniu kariery. Rano uzyskała dwunasty czas kwalifikacji (4:52.71) i dostała się do finału B. W popołudniowym wyścigu już nikt nie był w stanie jej zatrzymać. Cały dystans pokonała w 4:46.84 i ostatecznie została sklasyfikowana na jedenastej lokacie. Rezultat podopiecznej Michaela Bryji jest gorszy tylko o trochę ponad dwie sekundy od minimum na czempionat globu, wynoszącego 4:44.50. Polka pod koniec ubiegłego miesiąca przebywała na obozie przygotowawczym na Teneryfie i tak naprawdę wciąż szykuje się do mistrzostw Polski, które pod koniec maja odbędą się w Szczecinie. To właśnie tam będzie chciała po siedmiu latach przerwy ponownie wywalczyć sobie miejsce w kadrze naszego kraju na najważniejszą imprezę sezonu. W stolicy Niemiec czekają ją jeszcze starty na 50 m stylem motylkowym, 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem zmiennym.

Wczorajszy występ Baranowskiej jest oczywiście najlepszym w tym roku w naszym kraju. Co więcej, od Igrzysk w Pekinie, po których wydawało się, że na dobre zakończyła swoją karierę, tylko dwóm zawodniczkom udało się uzyskać lepsze rezultaty! W 2009 roku na mistrzostwach świata w Rzymie Karolina Szczepaniak, startując jeszcze w stroju poliuretanowym, zanotowała czas 4:45.13, natomiast w ubiegłym roku podczas Grand Prix Pucharu Polski w Szczecinie Alicja Tchórz wygrała tę konkurencję z wynikiem 4:46.15.

Mistrzynią Niemiec w tej konkurencji została Franziska Hentke. Pierwsze miejsce dał jej czas 4:42.73. Hentke jako jedyna zdołała zachować szanse na udział w rywalizacji na dystansie 400 m stylem zmiennym podczas mistrzostw świata, spełniając skomplikowane i oryginalne kryteria krajowego związku. Zawody w Berlinie są pierwszym etapem kwalifikacji na czempionat globu. Aby myśleć o wyjeździe do Kazania, niemieccy pływacy muszą dwukrotnie wypełnić wymagające minima (łagodniejsze w kwalifikacjach i znacznie bardziej wymagające w finale).

Wśród mężczyzn triumfował Jacob Heidtmann, który zanotował drugi w tym roku wynik na świecie (4:13.28). Rewelacyjnie spisał się największy talent naszych zachodnich sąsiadów w ostatnich latach, o którym głośno było już w ubiegłym roku, Johannes Hintze. Urodzony w 1999 roku zawodnik zajął drugie miejsce z czasem 4:16.58! Pięć setnych sekundy stracił do niego Kevin Wedel i cała trójka pozsotała w grze o występ w Kazaniu.

W rywalizacji długodystansowców złote medale wywalczyli Leonie Antonia Beck, która 800 m stylem dowolnym pokonała w 8:27.37 oraz Soeren Meissner - najszybszy na 1500 m stylem dowolnym (15:04.93).