Ostrowiec 2014: Królowa jest tylko jedna

Szymon Gagatek 2014-12-20 21:54

Od 2002 roku, jeżeli tylko decyduje się na start na dystansie 100 m stylem zmiennym podczas zimowych mistrzostw Polski, nie ma sobie równych. Dziś nie mogło być inaczej. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk zdobyła w Ostrowcu Świętokrzyskim swój dziesiąty złoty medal krajowego czempionatu w tej konkurencji, po raz kolejny łamiąc barierę jednej minuty.

Urbańczyk pokonała cztery długości basenu w czasie 59.35 s. To czwarty wynik w karierze łodzianki, szybciej pływała tylko na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski (59.04 s) i Pucharze Świata w Berlinie (59.23 s) oraz w 2009 roku na krajowym czempionacie w Gorzowie Wielkopolskim (59.29 s). Taki wynik na niedawno zakończonych mistrzostwach globu pozwoliłby jej zająć dziewiąte miejsce, nasza reprezentantka nie zdecydowała się jednak na start w tej konkurencji w Dausze.

Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk na mistrzostwach Polski na 100 m stylem zmiennym:
Ostrowiec Św. 2014: złoto (59.35)

Urbańczyk pozostała jedyną zawodniczką, która w historii polskiego pływania złamała barierę jednej minuty. Dziś zrobiła to już po raz szesnasty, kończąc finał z przewagą niemal dwóch sekund nad Alicją Tchórz (1:01.33). Na trzecim miejscu finiszowała reprezentantka klubu Żak Biała Podlaska, trenująca w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, Jowita Sieńczyk (1:02.52), która pod sam koniec wyścigu omal nie straciła medalu na rzecz Dominiki Sztandery (1:02.58).