Japonia: Ikee kompletuje rekordy

Szymon Gagatek 2018-04-08 17:13

Sześciodniowe mistrzostwa Japonii na pływalni olimpijskiej w Tokio zwieńczyła ostatnia sesja finałowa, w której rodano aż dziesięć kompletów medali. Bohaterką dnia została Rikako Ikee. Osiemnastolatka wygrała rywalizację na 100 m stylem dowolnym i 50 m stylem motylkowym, w obu tych konkurencjach ustanawiając nowe rekordy kraju.

Ikee najpierw popisała się świetnym występem w kraulu. Dwie długości basenu pokonała w 53.03 i swoje osiągnięcie z sobotnich półfinałów poprawiła o kolejne czterdzieści trzy setne sekundy! Tym samym mogła się cieszyć z nowego rekordu Azji! Drugą na mecie Tomomi Aoki wyprzedziła o prawie półtorej sekundy. W niedzielę młoda gwiazda wystartowała jeszcze na dystansie 50 m stylem motylkowym. Najpierw bez problemów wygrała eliminacje, a później odniosła zdecydowane zwycięstwo w finale. Uzyskała wynik 25.43, o jedną setną sekundy lepszy od poprzedniego najlepszego czasu w historii pływania w Kraju Kwitnącej Wiśni. Tym samym wywalczyła komplet złotych medali - we wszystkich czterech konkurencjach, do których została zgłoszona. Jakby tego było mało, w każdej z nich notowała rekordowe rezultaty.

Historycznego wyczynu na dystansie 400 m stylem zmiennym dokonała natomiast Yui Ohashi. W finale uzyskała fantastyczny wynik (4:30.82), o sześć dziesiątych sekundy bijąc rekord Japonii. To osiągnięcie pozwoliło jej objąć pozycję liderki światowych list w 2018 roku i wskoczyć na szóste miejsce w klasyfikacji wszechczasów. Lepiej w dziejach tej konkurencji radziły sobie tylko Katinka Hosszu, Stephanie Rice, Kirsty Coventry i dwie Chinki: Ye Shiwen oraz Li Xuanxu. W rywalizacji zmiennistów triumfował Kosuke Hagino (4:10.69), wyprzedzając Dayię Seto (4:14.01).

Na pierwsze miejsce w światowych rankingach awansowała dziś jeszcze Reona Aoki. Japońska żabkarka wygrała zmagania na dystansie 200 metrów, notując czas 2:21.85. W pokonanym polu 23-latka zostawiła takie zawodniczki jak mistrzynię świata z Kazania Kanako Watanabe (2:22.90) czy wicemistrzynię olimpijską z Londynu Satomi Suzuki (2:23.19). Na 100 m stylem motylkowym barierę pięćdziesięciu dwóch sekund złamał Yuki Kobori (51.86), wyprzedzając dzięki temu Nao Horomurę (52.04) i Naokiego Mizunumę (52.18). Z kolei na 100 m stylem dowolnym mężczyzn zaimponował Katsumi Nakamura (48.22).

Warto też wspomnieć o zwycięstwie na 200 m stylem grzbietowym zaledwie 17-letniej Natsumi Sakai. Poprawiła ona rekord kraju w swojej kategorii wiekowej (2:08.28) i pokonała między innymi dwie zawodniczki, które także zeszły poniżej dwóch minut i dziesięciu sekund: Sayakę Akase (2:09.64) oraz Rio Shirai (2:09.84).