Igrzyska Azjatyckie - dzień 1.: Gdzie dwóch się bije, tam Hagino korzysta

Szymon Gagatek 2014-09-23 18:37

Już pierwsza konkurencja pływackich zmagań na Igrzyskach Azjatyckich w Incheon dostarczyła kibicom olbrzymich emocji. To właśnie na dystansie 200 m stylem dowolnym zmierzyli się ze sobą dwaj zawodnicy, których typowano na największe gwiazdy zawodów: Sun Yang i reprezentant gospodarzy, Park Tae-Hwan. Obu postanowił jednak pogodzić Kosuke Hagino. Podczas inauguracyjnej sesji finałowej błysnął również inny Japończyk, Ryosuke Irie.

Hagino już pierwszego dnia postanowił wszystkim pokazać, że wkrótce to on może być największą gwiazdą azjatyckiego (a może i światowego) pływania. Nie przestraszył się swoich bardziej doświadczonych rywali i perspektywy wielu startów podczas sześciu dni rywalizacji w Incheon (Japończyk zgłosił się aż do sześciu indywidualnych konkurencji). Wyścig najszybciej rozpoczął Park, dwukrotny złoty medalista igrzysk w tej konkurencji, z 2006 i 2010 roku. Koreańczyk prowadził przez niespełna sto metrów, ale w końcówce drugiej długości basenu wyprzedził go Sun Yang. Na ostatnim nawrocie wszystko szło zgodnie z planem ekspertów, kibiców i samych zawodników - Suna i Parka dzieliły zaledwie cztery setne sekundy! Hagino tracił do nich niespełna sekundę i wydawało się, że to do niego trafi brąz. Japończyk ostatnie pięćdziesiąt metrów pokonał jednak w błyskawicznym tempie (26.00 s) i minął obu rywali, zdobywając swoje pierwsze złoto tej imprezy w karierze!

Czas reprezentanta Kraju Kwitnącej Wiśni, 1:45.23, to drugi najlepszy w tym roku rezultat na świecie. Szybciej w kończącym się sezonie dystans 200 m stylem dowolnym pokonał jedynie Thomas Fraser-Holmes z Australii, podczas Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej w Glasgow (1:45.08). Sun stracił do Hagino zaledwie pięć setnych sekundy i, tak jak cztery lata temu w Kantonie, wywalczył srebro. Na najniższym stopniu podium stanął Park (1:45.85), który nie był jednak w stanie poprawić swojego wyniku z mistrzostw Korei (1:45.25).

Obrazowo walka w finale wyglądała następująco (swoją drogą, jestem ciekaw czy spodoba Wam się koreański komentarz):

Triumf Hagino nie był jednak końcem dobrych informacji dla Japończyków, ani dla niego samego. Podczas tej samej sesji finałowej wywalczył jeszcze jeden krążek, brąz na dystansie 100 m stylem grzbietowym, z czasem 53.71 s. Najlepszy okazał się jego rodak, obrońca tytułu, Ryosuke Irie. Brązowy medalista w tej konkurencji podczas igrzysk olimpijskich w Londynie spisał się fantastycznie, dwie długości basenu pokonując w 52.34 s. Jest to jego najlepszy wynik w karierze uzyskany w stroju tekstylnym, gorszy o zaledwie jedną dziesiątą sekundy od rekordu Azji. Na drugim stopniu podium stanął Jiayu Xu z Chin (52.81 s).

Najlepsze wyniki na dystansie 100 m stylem grzbietowym uzyskane w strojach tekstylnych:
1. Matt Grevers (USA)   52.08 s   [27.06.12, Omaha]
2. Camille Lacourt (Francja)   52.11 s   [10.08.10, Budapeszt]
3. Matt Grevers (USA)   52.16 s   [30.07.12, Londyn]
4. Jiayu Xu (Chiny)   52.34 s   [12.05.14, Qingdao]
4. Ryosuke Irie (Japonia)   52.34 s   [21.09.14, Incheon]

Komplet złotych medali w męskich konkurencjach zapewnił Japończykom Dayia Seto, który zwyciężył na dystansie 200 m stylem motylkowym. Przy okazji "pogroził palcem" tym, którzy myśleli, że Chad le Clos ma w tej konkurencji pewne złoto podczas igrzysk w Rio. Seto uzyskał w niedzielę najlepszy w tym roku czas na świecie, 1:54.08 i wyraźnie wyprzedził swojego rodaka, Kantę Hiraiego (1:55.47). Na najniższym stopniu podium znalazł się wielki talent z Singapuru, trenujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych, Joseph Schooling (1:57.54).

Dla odmiany w konkurencjach kobiecych wygrywały jedynie Chinki. Sensacją zakończył się finał 100 m stylem klasycznym, w którym Shi Jinglin pokonała zdecydowaną faworytkę, Kanako Watanabe z Japonii. Reprezentantka Państwa Środka uzyskała czas 1:06.67, poprawiła rekord igrzysk i o trzynaście setnych sekundy wyprzedziła swoją najgroźniejszą rywalkę. Porażka Watanabe jest tym bardziej godna uwagi, że w tym sezonie, podczas Japan Open, pływała ona już o niemal sekundę szybciej! Dodatkowo naszpikowana gwiazdami sztafeta Chinek pokonała w niedzielę Japonki w finale rywalizacji na dystansie 4x100 m stylem dowolnym, a Zhang Yuhan okazała się najlepsza na 400 m stylem dowolnym (4:07.67)

Złoci medaliści igrzysk, dzień 1.:
200 m stylem dowolnym mężczyzn: Kosuke Hagino (Japonia)   1:45.23
400 m stylem dowolnym kobiet: Zhang Yuhan (Chiny)   4:07.67
100 m stylem grzbietowym mężczyzn: Ryosuke Irie (Japonia)   52.34 s   [rekord igrzysk]
100 m stylem klasycznym kobiet: Shi Jinglin (Chiny)   1:06.67   [rekord igrzysk]
200 m stylem motylkowym mężczyn: Daiya Seto (Japonia)   1:54.08
4x100 m stylem dowolnym kobiet: Chiny (Ye Shiwen, Shen Duo, Zhang Yufei, Tang Yi)   3:37.25