Uniwersjada: Korzeniowski w złocie!

Szymon Gagatek 2013-07-16 01:37

To był prawdziwy pokaz formy Pawła Korzeniowskiego przed Mistrzostwami Świata. Polak w dzisiejszej sesji finałowej zdobył swój drugi medal na Uniwersjadzie w Kazaniu. Po trzecim miejscu na dystansie 200 m stylem dowolnym, triumfował w rywalizacji na 100 m stylem motylkowym. To, jaki postęp zrobił w tej konkurencji w 2013 roku, budzi prawdziwy podziw. Nieźle zaprezentowali się też pozostali nasi reprezentanci.

Korzeniowski rozpoczynając obecny sezon na dystansie 100 m stylem motylkowym miał rekord życiowy równy 52.32 s. Potrafił go poprawić już miesiąc temu, na Mistrzostwach Polski w Olsztynie. Tam przegrał z Konradem Czerniakiem, ale po raz pierwszy w karierze złamał granicę 52 sekund (51.93 s). Treningi pod okiem Bartosza Kizierowskiego wciąż mają pozytywny efekt. Dziś Korzeniowski uzyskał czas 51.75 s i ten rezultat zapewnił mu zwycięstwo i złoty medal. Polak był czwarty na nawrocie, ale skutecznie finiszował, wyprzedzając o pięć setnych sekundy Yauhena Tsurkina z Białorusi. Na ósmej pozycji wyścig zakończył Oskar Krupecki (53.08 s).

W wyścigu o medale zobaczyliśmy dziś jeszcze Klaudię Naziębło. To był dla niej bardzo pracowity wieczór. W finale 50 m stylem grzbietowym nie udało jej się niestety poprawić rekordu życiowego (uzyskała 28.84 s) i zakończyła rywalizację na ósmej pozycji. Jednak jutro czeka ją jeszcze jeden finał. Wszystko za sprawą niezłego występu na dystansie 200 m stylem motylkowym. W dzisiejszych półfinałach popłynęła niemal sekundę wolniej niż w kwalifikacjach, ale to spokojnie wystarczyło do zajęcia ósmej lokaty i spokojnego awansu do jutrzejszego pojedynku o medale.

W jutrzejszych finałach zobaczymy też Filipa Wypycha. Zawodnik AZS Łódź również wszedł do  finału z ósmym wynikiem półfinałów (22.71 s). Niestety sztuka ta nie udała się Kacprowi Majchrzakowi, który znów minimalnie przegrał korespondencyjny pojedynek ze swoim reprezentacyjnym kolegą. Tym razem był wolniejszy o dziewięć setnych sekundy i został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji.

Pierwszy z trzech dzisiejszych złotych medali dla Rosji zdobyła Viktoriya Andreeva, która triumfowała na dystansie 200 m stylem dowolnym. Zawodniczka gospodarzy do ostatnich metrów musiała walczyć ze swoją rodaczką, Veroniką Popovą. Była od niej szybsza o zaledwie dziewięć setnych sekundy, osiągając czas 1:57.31 i to ona stanęła na najwyższym stopniu podium. Brąz wywalczyła sobie Brytyjka, Caitlin McClatchey (1:58.20).

W finale 50 m stylem grzbietowym doszło do ciekawego pojedynku Anastasii Zuevej z Aliaksandrą Herasimenią. Ostatecznie lepsza okazała się Rosjanka, która zdobyła złoto płynąc jedną długość basenu w 27.89 s (szósty wynik w tym roku na świecie). Białorusinka straciła do niej dwanaście setnych sekundy i tym razem musiała zadowolić się srebrem.

Niespodziewanie złota nie zdobył dziś Vladimir Morozov, który był dopiero trzeci na dystansie 50 m stylem klasycznym. Rosjanin popłynął znacznie wolniej niż we wczorajszych półfinałach (wynik z niedzieli dałby mu dziś pierwsze miejsce) i musiał uznać wyższość Giulio Zorziego z RPA (27.44 s), a także Andrei Tonato z Włoch (27.53 s).

Dominację Rosjan w wyścigach sztafetowych potwierdzili dziś mężczyźni na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Rok temu, na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, Sborna sprawiła swoim kibicom olbrzymi zawód. W kwalifikacjach zawodnicy z Rosji byli dopiero na dziesiątym miejscu i finał mogli oglądać co najwyżej z trybun. W Kazaniu skład gwiazd: Danila Izotov, Nikita Lobintsev, Artem Lobuzov, Alexander Sukhorukov uzyskał czas 7:05.49, który w stolicy Wielkiej Brytanii dałby im… brązowy medal! Pozostałe sztafety nie miały z nimi żadnych szans, Amerykanie stracili do nich ponad osiem sekund!

Skoro mowa o Amerykanach… Trzeba wspomnieć o znakomitym wyniku Jacka Congera na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Zawodnik z USA na mistrzostwach swojego kraju przegrał w tej konkurencji z Ryanem Lochte’m i Tylerem Clary’m, ale gdyby wtedy popłynął tak szybko jak dziś to teraz myślałby o swoim występie w Barcelonie. Rezultat 1:55.47 jest czwartym wynikiem w tym roku na świecie!