Danish Open: Siedem medali pierwszego dnia

Szymon Gagatek 2015-03-29 03:13

Znakomity występ Jana Świtkowskiego w finale 200 m stylem motylkowym mężczyzn był ozdobą pierwszego dnia Danish Open w wykonaniu polskiej kadry, która udała się do Broenshoej. Zawodnik Skarpy Lublin zajął w popołudniowym wyścigu drugie miejsce, przegrywając z Viktorem Bromerem, ale uzyskał bardzo wartościowy rezultat. Łącznie reprezentanci Polski stawali dziś na podium siedmiokrotnie.

Świtkowski dystans 200 m stylem motylkowym pokonał w finale w czasie 1:57.76! O ponad trzy sekundy poprawił dotychczasowy rekord życiowy i wskoczył na szóste miejsce w zestawieniu najszybszych zawodników w historii naszego kraju w tej konkurencji. Warto też dodać, że w tym roku na świecie szybszych było tylko dziesięciu pływaków. Jednym z nich jest Viktor Bromer. Duńczyk był dziś bezkonkurencyjny, uzyskując wynik 1:55.67, który daje mu w tym momencie drugie miejsce na tegorocznych światowych listach. Na podium tej konkurencji stanął również Michał Poprawa, który był trzeci (2:02.38), natomiast siódmą lokatę zajął Marcin Opalski (2:06.30).

Dziś w Broenshoej nasi reprezentanci wywalczyli jeszcze dwa srebrne krążki. Drugą lokatę na 100 m stylem grzbietowym zajął Mateusz Wysoczyński (56.21 s), tę samą pozycję zajęła Alicja Tchórz na dystansie 200 m stylem motylkowym (2:14.53). Lepsza od Polki w wyścigu finałowym okazała się jedynie Barbara Zavadova z Czech (2:13.74). Zawodniczka Juvenii Wrocław została też sklasyfikowana na piątej pozycji na 100 m stylem grzbietowym, uzyskując całkiem niezły rezultat (1:02.11). Szybciej w historii polskiego pływania radziły sobie w tej konkurencji tylko Tchórz i Klaudia Naziębło. W sobotnie popołudnie zwyciężyła Mie Nielsen z Danii, która już po raz kolejny w tym sezonie złamała barierę jednej minuty (59.57 s). Poza podium znalazły się nasze sprinterki. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk na dystansie 50 m stylem dowolnym była piąta (26.07 s), a Anna Dowgiert zakończyła rywalizację na siódmym miejscu (26.13 s).

Pozostałe medale przyniosły nam konkurencje mężczyzn. Trzeci na 50 m stylem klasycznym był Krzysztof Tokarski (28.87 s), w tej samej konkurencji piątą pozycję zajął Marcin Stolarski (29.11 s), a na dwudziestej pierwszej pozycji sklasyfikowany został Marcin Suzin (30.24 s). Trzech naszych reprezentantów rywalizowało również na sprinterskim dystansie w stylu dowolnym. Na najniższym stopniu podium stanął Sebastian Szczepański (22.89 s), a Kacper Majchrzak i Paweł Korzeniowski zajęli odpowiednio szóstą i siódmą lokatę (23.16 s - 23.26 s). Najbardziej "polską" obsadę miały zmagania na 800 m stylem dowolnym, w których najlepiej spisał się Wojciech Wojdak (8:02.87 i trzecie miejsce). Czwarty był Filip Zaborowski (8:12.08), szósty Marcin Kaczmarski (8:16.25), a dziewiąty Mateusz Sawrymowicz (8:18.90).