NCAA: Rewelacja! Kolejny świetny występ Wilk

Szymon Gagatek 2016-02-27 14:41

Trzeci dzień stojących na bardzo wysokim poziomie mistrzostw konferencji Pacific-12 przyniósł kolejny świetny wynik Katarzyny Wilk. Polka, która kończy już swoją przygodę z akademickimi startami w drużynie Uniwersytetu Południowej Kalifornii, wygrała finał B na dystansie 200 jardów stylem dowolnym, poprawiając swój rekord życiowy w tej konkurencji o niemal sekundę!

Krakowianka w porannych eliminacjach otarła się o wejście do najlepszej ósemki. Została sklasyfikowana na dziewiątej lokacie z czasem 1:45.90 i stratą sześciu setnych sekundy do Rachael Acker z Uniwersytetu Kalifornijskiego, która jako ostatnia zakwalifikowała się do finału. Naszej reprezentantce pozostała zatem walka w finale B, w którym nie miała sobie równych. Osiem długości basenu pokonała w 1:44.44, poprawiając o niemal sekundę swój rekord życiowy, a zarazem najlepszy rezultat w historii polskiego pływania na jardach!

Co ciekawe, w finale A szybsze były tylko dwie zawodniczki: Lia Neal (1:42.50) i Kirsten Vose (1:44.19). Wilk uzyskała wynik lepszy między innymi od słynnej Elizabeth Pelton czy też mistrzyni świata w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym z Barcelony i Kazania, Chelsea Chenault. Ten występ pozwolił Polce awansować na trzynaste miejsce w rankingu najszybszych zawodniczek sezonu i praktycznie zapewnił jej start w tej konkurencji na marcowych mistrzostwach NCAA.

Świetnych rezultatów nie zabrakło też w innych finałach. Na 400 jardów stylem zmiennym zwyciężyła Ella Eastin, która poprawiła juniorski rekord Stanów Zjednoczonych w kategorii wiekowej 17-18 lat (3:59.30), a pod koniec dnia jej koleżanki z Uniwersytetu Stanford uzyskały najlepszy czas w historii rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym (3:26.25).

Choć zawodniczki Uniwersytetu Południowej Kalifornii nie wygrały w piątek żadnej konkurencji i ciągle czują na plecach oddech rywalek ze Stanford, to po trzech dniach rywalizacji to właśnie one wciąż przewodzą stawce w klasyfikacji punktowej mistrzostw. Obie drużyny przed ostatnim dniem zmagań dzieli zaledwie pięć punktów, więc emocjonująca walka o tytuł najlepszej drużyny konferencji Pac-12, obchodzącej w tym sezonie stulecie powstania, będzie trwać zapewne do ostatniej konkurencji. Na trzecim miejscu w zestawieniu plasują się obrończynie tytułu z Berkeley, które także pozostają w grze o końcowy triumf, jednak ich strata do Trojans jest już znaczna (60.5 pkt).