Trzy drugie miejsca na zakończenie Danish Open

Szymon Gagatek 2014-03-30 22:18

Paweł Furtek, Dawid Szulich i Sebastian Szczepański, to trójka naszych reprezentantów, która ostatniego dnia zmagań na Danish Open stawała na podium. Wszyscy zajmowali w rywalizacji w swoich konkurencjach drugie miejsca. Zaimponował zwłaszcza ten pierwszy. Zawodnik MKP Szczecin już na tym etapie przygotowań do sezonu prezentuje formę, która gwarantowałaby mu w czerwcu wyjazd do Berlina na Mistrzostwa Europy.

Furtek przegrał dzisiejszą rywalizację tylko z Palem Joensenem z Wysp Owczych. Polak osiągnął czas 15:19.68, który na czerwcowych Mistrzostwach Polski w Olsztynie dałby mu kwalifikację na czempionat Starego Kontynentu! Minimum juniorskie na tę imprezę wynosi 15:26.50 (seniorskie jest niewiele lepsze od wyniku uzyskanego dziś przez podopiecznego Mirosława Drozda: 15:19.50). Dobrze spisali się też pozostali Polacy startujący w tej konkurencji. Marcin Kaczmarski zajął czwarte (15:29.36 - niewiele wolniej od rekordu życiowego), a Filip Zaborowski piąte miejsce (15:35.85). Swoją życiówkę wyrównał Wiktor Jaszczak, który uplasował się na ósmej pozycji, dziesiąty był Adam Staniszewski (16:10.53), a pozycję niżej znalazł się Maciej Kuświk (16:16.95).

W finale 200 m stylem klasycznym lepszy od Dawida Szulicha (2:16.50) okazał się tylko Chris Christensen. Z kolei Sebastian Szczepański na drugim stopniu podium rywalizacji kraulistów na 100 metrów stanął razem z Alanem Madeirą z Brazylii. Obaj uzyskali dokładnie taki sam wynik (50.33 s) i dali się wyprzedzić jedynie Magnusowi Westermannowi. Niestety limit obcokrajowców w najlepszej ósemce zmusił do startu w finale B Kacpra Majchrzaka. Polak podszedł do tego wyścigu na tyle poważnie, że wygrał go z niezłym czasem, 50.62 s, który w finale A dałby mu piątą lokatę.

Bardzo blisko podium, na czwartej pozycji, finały kończyli Marcin Suzin i Anna Dowgiert. Zawodnik AZS AGH Kraków uzyskał na dystansie 200 m stylem zmiennym czas 2:05.77. Z kolei Dowgiert zajęła miejsce tuż za pierwszą trójką w finale 50 m stylem motylkowym. O miejsce w ósemce walczyła z Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk, która swój najlepszy czas (27.15 s) uzyskała w kwalifikacjach, w których była druga. W półfinale popłynęła wolniej i dała się wyprzedzić rezprezentantce Śląska Wrocław (27.32 s - 27.48 s).

Dwa starty zaliczyła dziś Klaudia Naziębło. Polka na dystansie 200 m stylem dowolnym uplasowała się na ósmej lokacie (nowy rekord życiowy 2:05.70 w kwalifikacjach i 2:05.79 w finale A), a na 100 jardów stylem grzbietowym rano była szósta, ale wyprzedziła ją Eyglo Gustafsdottir z Islandii, co zmusiło zawodniczkę Juvenii do startu w walce o dziewiąte miejsce, które zresztą finalnie zajęła, z rezultatem 1:03.15. Na czwartym miejscu w... półfinałach 50 m stylem grzbietowym rywalizację zakończył z kolei Mateusz Wysoczyński (26.49 s).