Mistrzostwa Polski Juniorów 16 letnich: Dzień I

Daniel Biś 2014-07-18 22:20

Za nami pierwszy dzień Mistrzostw Polski zawodników 16-sto letnich, a także pierwszy Rekord Polski. Autorem rekordowego osiągnięcia jest Karol Zbutowicz, pokonał on dystans 400 metrów stylem zmiennym w 4:26,97. W pozostałych wyścigach tryumfowali faworyci, chociaż emocji w Gorzowie Wielkopolskim nie brakowało.

50 dowolnym dziewcząt to złoty medal dla Pauliny Pedy (26,93). Za jej plecami rozegrała się zacięta walka o pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie srebrny medal zdobyła Paulina Nogaj (27,17), a brąz Klaudia Jankowska (27,55), o 0,01 przed Agatą Naskręt.

W rywalizacji chłopców najkrótszy dystans w stylu dowolnym padł łupem Jakuba Książka (24,11), 0,09 za nim tablice wyłączył Oskar Sawczuk. Tak jak u pań, zacięta była rywalizacja o brązowy medal. Wywalczył go Andreose Jan Luigi (24,42) o 0,02 przed Juliuszem Gosienickim.

Sprint stylem klasycznym zwyciężyli: Justyna Kasperuk (33,45) oraz Aleksander Olejnik (29,66).

100 motylkowym to rewanż Pauliny Nogaj na swojej imienniczce z AZS AWF Katowice. Po tym jak Peda wygrała 50 dowolnym, Nogaj była wyraźnie lepsza w stylu motylkowym, zdobywając złoty medal (1:02,42), 0,90 przed Pedą.

Wśród chłopców najlepszy okazał się Damian Chrzanowski (56,49). Po czwartym miejscu na 50 dowolnym, z medalu mógł się cieszyć Juliusz Gosienicki, który zajął drugie miejsce (57,06).

Wyścigi na 200 metrów stylem dowolnym zdominowali: Klaudia Jankowska (2:05,59) oraz Mateusz Arndt (1:53,65). Oboje zwyciężyli z przewagą większą niż 2 sekundy.

Podobnie jak na 200 metrów stylem dowolnym, potoczyły się najdłuższe wyścigi w stylu grzbietowym. Tu kolejny raz z rzędu tryumfował Jakub Skierka (2:04,68). Najszybszą dziewczyną okazała się Agata Naskręt (2:21,93).

400 metrów zmiennym to już popis Karol Zbutowicza. Zawodnik Kormorana Olsztyn zdeklasował resztę stawki, wygrywając o niecałe 10 sekund, ustanowił nowy Rekord Polski. Zbutowicz pokonał ten dystans o 0,43 lepiej, niż Marcin Cieślak w 2008 roku i od dziś Rekord Polski wynosi 4:26,97. Nowy rekordzista szczególnie dobrze pokonał odcinek stylem klasycznym (36,77 oraz 37,07).

Złoty medal w tej konkurencji zdobyła Wiktoria Musiał (5:04,63).

Ostatnią konkurencją pierwszego dnia, tradycyjnie, były sztafety 4x200 dowolnym. Tu najlepsze okazały się zawodniczki Unii Oświęcim (8:55,30) oraz zawodnicy Kormorana Olsztyn (7:54,83).