NCAA: Longhorns obronili tytuł, Świtkowski wicemistrzem w sztafecie

Szymon Gagatek 2017-03-26 09:58

Jan Świtkowski był jedynym Polakiem, który zaprezentował się w Indianapolis podczas ostatniej sesji finałowej mistrzostw I Dywizji NCAA mężczyzn. Na zakończenie zawodów nasz pływak wraz z kolegami z Uniwersytetu Florydy wywalczył wicemistrzostwo ligi na dystansie 4x100 jardów stylem dowolnym. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Uniwersytet Teksański.

Świtkowski najpierw stanął na słupku startowym finału B 200 jardów stylem motylkowym. W bardzo wyrównanym wyścigu był drugi, przegrywając tylko o cztery setne sekundy z Mike'iem Thomasem z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Czas 1:41.61 dał mu zatem 10. pozycję w końcowym zestawieniu. Już kilkadziesiąt minut później czekał go występ w sztafecie. Konkurencję kończącą czempionatu w IUPUI Natatorium zakończył z tytułem wiemistrzowskim. Na drugim odcinku zanotował świetny rezultat (41.50) i gdy dopływał do mety jego drużyna znajdowała się na wyraźnym prowadzeniu. W drugiej cześci dystansu lepsi okazali się jednak zawodnicy Uniwersytetu Teksańskiego, którzy uzyskali najlepszy wynik w historii (2:45.39) i przypieczętowali swój sukces w klasyfikacji punktowej.

Podopieczni Eddie'ego Reese'a zdobyli drużynowe trofeum po raz trzeci z rzędu, mając jeszcze większą przewagę nad resztą stawki niż w ubiegłym roku. Ostatniego dnia mogli się pochwalić kilkoma świetnymi występami. Aż trzech zawodników Longhorns poprawiało w sesji finałowej rekordy Ameryki w rywalizacji indywidualnej. Najpierw Clark Smith triumfował w stojącej na niebotycznym poziomie najszybszej serii na 1650 jardów stylem dowolnym. Przepłynięcie całego wyścigu zajęło mu 14:22.41. Na mecie wyprzedził minimalnie Felixa Auboecka (14:22.88), Akarama Mahmouda (14:22.99) i mistrza świata w pływaniu długodystansowym Jordana Wilimovsky'ego (14:23.45).

Swoje chwile radości mieli też koledzy Smitha z uczelni: Will Licon i Jack Conger. Pierwszy uzyskał najlepszy rezultat w dziejach na 200 jardów stylem klasycznym (1:47.91), całkowicie dominując w zmaganiach żabkarzy, a drugi nie dał szans reszcie stawki na 200 jardów stylem motylkowym (1:37.35).

Drugą pozycję w klasyfikacji mistrzostw zajęli zawodnicy Unwiersytetu Kalifornijskiego. W sobotę Golden Bears mogli się cieszyć między innymi z jednego zwycięstwa, wywalczonego przez Ryana Murphy'ego. Mistrz olimpijski zanotował na 200 jardów stylem grzbietowym czas 1:36.75 i o niemal pół sekundy wyprzedził spisującego się bardzo dobrze w Indianapolis Johna Shebata z Texasu. Niewiele zabrakło, a niewiarygodnym wyczynem popisałby się po południu reprezentant Uniwersytetu Florydy, Caeleb Dressel. Podopieczny Gregga Troy'a wygrał rywalizację na 100 jardów stylem dowolnym, będąc bardzo blisko złamania bariery czterdziestu sekund. Ostatecznie finiszował z historycznym wynikiem 40.00.

skoki, wieża 10m: David Dinsmore (Miami)   528.20 pkt
4x100 jardów stylem dowolnym: Texas (Brett Ringgold, Jack Conger, Townley Haas, Joseph Schooling)   2:45.39 [rekord NCAA]