MEJ: Brąz był blisko

Szymon Gagatek 2014-07-12 01:17

Zaledwie ośmiu setnych sekundy zabrakło, żebyśmy po dzisiejszym dniu mogli się cieszyć z trzech medali wywalczonych w piątkowej sesji popołudniowej. Czwarte miejsce w stojącym na bardzo wysokim poziomie finale na dystansie 200 m stylem motylkowym zajął Dominik Ciężkowski, który po raz kolejny złamał barierę dwóch minut i znacznie poprawił rekord życiowy.

Zawodnik Jordana Kraków uzyskał czas 1:59.00, a więc popłynął o osiemdziesiąt pięć setnych sekundy szybciej niż we wczorajszym półfinale. Jest to oczywiście jego nowy rekord życiowy, dający Ciężkowskiemu dziesiąte miejsce w krajowej tabeli wszechczasów w tej konkurencji. W wieku osiemnastu lat szybciej pływali jedynie Marcin Cieślak, Paweł Korzeniowski i Michał Poprawa. W ubiegłym roku taki wynik pozwoliłby reprezentantowi Polski na zajęcie drugiego miejsca, w Dordrechcie poziom był jednak znacznie wyższy. Do brązowego medalisty, Alexandra Kunerta z Niemiec, nasz zawodnik stracił jedynie osiem setnych sekundy, kończąc rywalizację na jakże nielubianym czwartym miejscu. Siódmą lokatę w wyścigu medalowym zajął Maciej Kuświk (2:01.02). Zwyciężył Tamas Kenderesi z Węgier, który popisał się piętnastym w tym roku wynikiem na świecie (1:56.74), wyprzedzając wyraźnie Nilsa Liessa, który zdobył dopiero trzeci medal europejskiego czempionatu juniorów dla Szwajcarii w XXI wieku.

Ostatecznie na dziesiątym miejscu w rywalizacji na dystansie 1500 m stylem dowolnym uplasowała się Paulina Piechota. Zawodniczka UKS 190 Łódź rano poprawiła rekord życiowy wynikiem 17:11.21 i przed startem najszybszej serii była trzecia. W niej wolniej popłynęła Adel Farkas z Węgier, dzięki czemu piętnastoletnia reprezentantka naszego kraju wskoczyła do pierwszej dziesiątki. Zwyciężyła Simona Quadarella z Włoch (16:30.37), przed Hiszpanką, Laurą Rodriguez Cao (16:34.04) i Melindą Novoszath z Węgier (16:42.65).

Niepowodzeniem zakończyła się walka naszych zawodników w półfinałach. Maciej Falaciński odpadł z walki o finał 200 m stylem klasycznym, uzyskując czas 2:04.57. Pływak z Ełku, trenujący obecnie w Krakowie, poprawił swój wynik z kwalifikacji o dwie setne sekundy, jeszcze bardziej zbliżając się do swojego rekordu życiowego (2:04.54). Blisko wejścia do ósemki na dystansie 100 m stylem motylkowym była natomiast Paulina Nogaj. W stawce szesnastu zawodniczek zajęła popołudniu dziewiątą lokatę. O dwadzieścia jeden setnych udało jej się poprawić rekord życiowy, notując rezultat 1:01.22, ale do ósmej pływaczki w półfinałach zabrakło jej jednej dziesiątej sekundy.