Kolejny rywal Kawęckiego

Szymon Gagatek 2016-04-08 13:29

W 2012 roku w Londynie niespełna siedemnastoletni wówczas Xu Jiayu był jeszcze zbyt młody, by toczyć wyrównaną walkę z najlepszymi grzbiecistami świata. Podczas swojego olimpijskiego debiutu na dystansie 200 metrów odpadł w eliminacjach. Na Igrzysakch w Rio Chińczyk będzie już jednak jednym z głównych kandydatów do zajęcia miejsca na najwyższym stopniu podium.

W trakcie piątkowej sesji popołudniowej mistrzostw kraju w Foshan Xu potwierdził swoją doskonałą dyspozycję i wielki talent. Wyścig finałowy na 200 m stylem grzbietowym zakończył z czasem 1:54.79 i został pierwszym w historii zawodnikiem z Państwa Środka, który zdołał w tej konkurencji złamać barierę minuty i pięćdziesięciu pięciu sekund. Poprzedni rekord również należał do niego (już od niemal dwóch lat) i wynosił 1:55.05. W tym roku żaden inny pływak na świecie nie był jeszcze aż tak szybki, co jasno pokazuje, że z dwudziestolatkiem z Zhejiang trzeba będzie się liczyć w trakcie sierpniowych zmagań w Brazylii. Wygląda więc na to, że Radosławowi Kawęckiemu przybył kolejny rywal do walki o wymarzony olimpijski medal.

Na drugim stopniu podium dzisiejszego finału stanął inny zawodnik, który ma stanowić o sile chińskiego pływania już w niedalekiej przyszłości, Li Guangyuan. Rekordzista świata juniorów i klubowy kolega Xu Jiayu zapewnił sobie start w Rio wynikiem 1:56.41.

W pozostałych wyścigach medalowych również padło kilka bardzo wartościowych rezultatów. Na 200 m stylem zmiennym mężczyzn swoje trzecie indywidualne złoto w Foshan wywalczył Wang Shun. Trzeci zawodnik mistrzostw świata w Kazaniu jako jedyny złamał barierę dwóch minut, notując wynik 1:57.93. Szybsi w tym roku byli jedynie Japończycy: Kosuke Hagino i Hiromasa Fujimori. Natomiast wśród kobiet na dystansie 200 m stylem klasycznym zaimponowała Shi Jinglin (2:22.98), a na 100 m stylem dowolnym Zhu Menghui (54.19 s).

Na starcie rywalizacji na 50 m stylem dowolnym mężczyzn nie stanął ostatecznie Ning Zetao. Chińskiego pływaka w nocy ze środy na czwartek dopadła choroba, która wykluczyła go definitywnie z udziału w zawodach. Na jego nieobecności najbardziej korzysta w tym momencie Yu Hexin - najpierw zwyciężył na 100 m stylem dowolnym, a już jutro będzie miał szansę dołożyć kolejne złoto, tym razem w sprincie. W dzisiejszym półfinale tej konkurencji jedną długość basenu pokonał w 22.19 s. Z kolei na 200 m stylem grzbietowym kobiet z pierwszego miejsca do finału weszła Cheng Haihua (2:11.15).