Uniwersjada: Wspaniałe otwarcie

Szymon Gagatek 2013-07-10 20:46

To była piękna sesja finałowa pierwszego dnia zmagań na Uniwersjadzie w Kazaniu. Walka o medale dostarczyła wielu emocji i trzymała w napięciu do samego końca. Bardzo dobrze spisała się polska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn. W półfinałach rywalizacji indywidualnej nie powiodło się natomiast Alicji Tchórz i Pawłowi Korzeniowskiemu.

Zaczęło się jak u Hitchcocka, od trzęsienia ziemi. Pierwszy wieczorny wyścig poderwał kibiców zgromadzonych na pięknej pływalni w Kazaniu na równe nogi. O złoto na dystansie 400 m stylem dowolnym do końcowych metrów walczyli Ryan Napoleon z Australii i Kohei Yamamoto z Japonii. Obaj ostatnią długość basenu pokonali niemal ręka w rękę i do ostatniej chwili nie było wiadomo kto zwycięży. Ostatecznie o siedem setnych sekudny (!) lepszy okazał się Australijczyk. Ciekawie było też w walce o brąz. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny Japończyk, Fumiya Hidaka. Dziewięć setnych za nim finiszował Evgeny Kulikov z Rosji.

W półfinałach 50 m stylem motylkowym pań najlepszy swój wynik w tym sezonie uzyskała Aliaksandra Herasimenia. Białorusinka jutro przystąpi do finału z najlepszym czasem w stawce. Rezultat 26.09 s to ósmy wynik w tym roku na świecie.

Dobrą postawę Japończyków w dzisiejszym dniu potwierdzili Yuki Shirai i Yasuhiro Koseki. Obaj triumfowali w półfinałach, kolejno na 100 m stylem grzbietowym i klasycznym. Zaimponował zwłaszcza Koseki, który uzyskał szósty tegoroczny czas na świecie - 1:00.03. Od początku roku żaden Japończyk nie miał w tej konkurencji lepszego rezultatu.

Dodatkowo brązowy medal w rywalizacji pań na dystansie 400 m stylem zmiennym wywalczyła sobie Sakiko Shimizu. Zawodniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni prowadziła po pierwszych stu metrach, a po stylu klasycznym była jeszcze druga. Świetnym finiszem popisała się jednak Meghan Hawthorne z USA, która zajęła drugie miejsce. Najlepszy czas uzyskała Yana Martynova z Rosji (4:39.02).

Rosjanie zdominowali także dwa pozostałe wyścigi medalowe dzisiejszego dnia. Najpierw panie obroniły pierwszą pozycję w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym przed Amerykankami. Na ostatniej zmianie cudów próbowała dokonać jedna z dwóch zawodniczek Stanów Zjednoczonych, które są w Kazaniu, a wystąpią także na Mistrzostwach Świata – Megan Romano (drugą jest Chelsea Chenault). Na finiszu zabrakło jej jednak 0.45 s.

Na zakończenie dnia otrzymaliśmy prawdziwy pokaz siły ze strony zawodników gospodarzy w męskiej sztafecie. Każdy z jej członków uzyskał czas poniżej 48 sekund, a Vladimir Morozov na trzecią zmianę pokonał w kosmicznym tempie… 47.14 s! Pływacy Sbornej na Uniwersjadzie uzyskali lepszy rezultat niż przed rokiem w finale olimpijskim w Pekinie i pobili rekord zawodów! Czasem 3:10.88 o 5.5 sekundy wyprzedzili Australijczyków. Czas zacząć poważnie zastanawiać się nad tym, czy przypadkiem Rosjanie nie sprawią w Barcelonie psikusa Amerykanom, Australijczykom i Francuzom…

Bardzo dzielnie w finale rywalizacji sztafet mężczyzn spisywali się Polacy. Na pierwszą zmianę Paweł Korzeniowski przyprowadził nas na drugiej pozycji, dobrze popłynął także Oskar Krupecki i na półmetku byliśmy na trzeciej lokacie! Niestety Kacper Majchrzak i Filip Wypych nie dali rady utrzymać tego miejsca i ostatecznie nasza drużyna ukończyła wyścig jako szósta, z czasem 3:18.05.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o indywidualnych występach naszych reprezentantów. Alicja Tchórz w półfinałach 200 m stylem grzbietowym zajęła dziewiąte miejsce (2:13.17) i niestety pożegnała się z marzeniami o występie w finale. Do najlepszej ósemki nie zdołał wejść również Korzeniowski. Gdyby popłynął tak, jak rano (24.05 s), jutro oglądalibyśmy go w walce o medale. Był jednak o siedem setnych sekundy wolniejszy i ostatecznie został sklasyfikowany na dziesiątej pozycji.