Rodzina FINA powiększona
Trzy nowe federacje zostały włączone pod skrzydła Międzynarodowej Federacji Pływackiej w trakcie spotkania Biura FINA, które odbyło się w czwartek i piątek. Do grona krajów wchodzących w skład światowego związku dołączyły: Gabon, Belize i Sint Maarten. Pływacka rodzina liczy teraz dwieście siedem federacji.
Gabon i położone w Ameryce Środkowej Belize już od czterdziestu sześciu lat są oficjalnie członkami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, ale dopiero teraz weszły w skład struktur FINA. Afrykańskie państwo ma już nawet na swoim koncie medal igrzysk olimpijskich, wywalczony w Londynie w taekwondo. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja Sint Maarten. Wyspa na Karaibach, zamieszkana przez niespełna czterdzieści tysięcy osób, to jedno z terytoriów, które do 2010 roku wchodziło w skład Antyli Holenderskich. Po ich rozpadzie stała się osobną jednostką administracyjną, zależną od Holandii. To właśnie brak suwerenności uniemożliwia wejście w skład MKOl-u, FINA nie stosuje jednak takich obostrzeń, być może niektórych zawodników z tych trzech państw zobaczymy zatem już podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Kazaniu.
Dwudniowe spotkanie Biura Międzynarodowej Federacji Pływackiej przyniosło jeszcze sporo innych decyzji. Między innymi nominowano nowego przedstawiciela Afryki w Biurze, którym został Donald Rukare z Ugandy, zastępując Lino Lourenco z Angoli. W skład Komitetu Zawodniczego FINA weszła natomiast brązowa medalistka igrzysk w Sydney w pływaniu synchronicznym, Virginie Dedieu z Francji. Zapoznano się z kalendarzem światowych imprez na najbliższe trzy lata, odbyła się również prezentacja nowej siedziby związku, do której działacze przeniosą się najprawdopodobniej w 2017 roku.