Trzecie złoto Sun Yanga

Szymon Gagatek 2015-04-13 00:53

Siedemdziesiąt pięć procent planu Sun Yanga na mistrzostwa Chin zostało już zrealizowane. W poprzednich dniach rywalizacji w Baoji dwukrotny mistrz olimpijski zwyciężył na 200 i 400 m stylem dowolnym, dziś dołożył trzecie złoto, tym razem na 800 metrów. Do zakończenia zawodów pozostał mu jeszcze start w jego koronnej kraulowej konkurencji, na dystansie 1500 metrów.

Wynik z dzisiejszego finału zanotowany przez najpopularniejszego chińskiego pływaka (7:47.58) daje mu aktualnie drugie miejsce na liście najszybszych zawodników 2015 roku. Szybciej 800 metrów stylem dowolnym pokonał jedynie Mackenzie Horton. Prowadzenie w tegorocznym zestawieniu dał młodemu Australijczykowi międzyczas z wyścigu finałowego na 1500 metrów podczas mistrzostw kraju w Sydney (7:47.36). Po zakończeniu wyścigu Sun przyznał, że zbyt wolno pokonał pierwszą połowę dystansu i dopiero później odnalazł swój właściwy rytm. Stwierdził, że powodem tak niezadowalającego początku mogło być to, że... zbyt długo spał przed rozpoczęciem sesji finałowej. Nie przeszkodziło mu to jednak w całkowitym zdominowaniu rywalizacji. Drugi na mecie Wang Kecheng stracił do zwycięzcy ponad siedem sekund.

Całkowicie niezadowolona ze swojego startu była Shen Duo. Siedemnastolatka, która w ubiegłym roku rewelacyjnie spisywała się przed własną publicznością na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich, zdobywając cztery złote medale, dziś zwyciężyła na dystansie 200 m stylem dowolnym, ale uzyskała niesatysfakcjonujący ją czas 1:57.05 - o niemal sekundę gorszy od tego, który w sierpniu dał jej w Nankinie pierwsze miejsce w tej konkurencji. Drugie miejsce, ze stratą czterdziestu pięciu sekund, zajęła Guo Junjun, a trzecia była Qiu Yuhan (1:58.16).

W sprincie stylem klasycznym mężczyzn wszyscy medaliści złamali barierę dwudziestu ośmiu sekund. Triumfował Shi Weijia (27.61 s), przed Wangiem Lizhuo (27.79 s) i niespodziewanym rekordzistą kraju z dwukrotnie dłuższego dystansu, Li Xiangiem (27.92 s). Bardzo wyrównany był też finał 200 m stylem motylkowym panów, w którym złoto zawisło na szyi Hao Yuna. Brązowy medalista olimpijski z Londynu w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym uzyskał w niedzielę czas 1:57.26 , cztery setne sekundy za nim finiszował Wang Pudong, na najniższym stopniu podium stanął Li Zhuhao (1:57.73).

Jednym z ważniejszych wydarzeń niedzielnego popołudnia był start w półfinale 100 m stylem dowolnym Ninga Zetao. Chiński Sportowiec 2014 Roku według krajowej telewizji publicznej CCTV pokonał dwie długości basenu w 48.34 s, co daje mu czwarte miejsce na światowych listach w tej konkurencji w trwającym sezonie, jedynie za Cameronem McEvoy'em, Jamesem Magnussenem i Sebastiaanem Verschurenem.