Rekordowa Hosszu z dwoma zwycięstwami

Szymon Gagatek 2014-05-17 13:52

Dla większości fanów pływania zwycięstwo Michaela Phelpsa w Charlotte było najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia. W Mecklenburg County Aquatic Center działy się jednak również inne ciekawe rzeczy. Świetną formę zaprezentowała Katinka Hosszu, która zwyciężyła w dwóch konkurencjach, przy okazji ustanawiając rekord swojego kraju na dystansie 200 m stylem dowolnym.

Węgierka stoczyła walkę o zwycięstwo w tej konkurencji z Allison Schmitt [ZOBACZ WYŚCIG]. Bardzo mocno rozpoczęła wyścig, prowadziła od samego startu i w końcówce odparła atak szybko finiszującej Amerykanki, wyprzedzając ją o dokładnie jedenaście setnych sekundy. Hosszu uzyskała czas 1:56.30 i wskoczyła na dziesiąte miejsce w historii europejskiego pływania w tej konkurencji, wyprzedzając swoje rodaczki: Agnes Mutinę, do której należał poprzedni rekord Węgier (1:56.47) i Evelyn Verraszto (1:56.51).

Podopieczna i zarazem żona Josepa Tusupa dołożyła wczoraj do swojej kolekcji również zwycięstwo na dystansie 400 m stylem zmiennym. W tym finale była już bezkonkurencyjna. Zanotowała rezultat 4:37.85 i druga na finiszu Becca Mann straciła do niej niemal cztery i pół sekundy. Dopiero trzecie miejsce zajęła wicemistrzyni olimpijska w tej konkurencji, Elizabeth Beisel.

Po dwie konkurencje wygrali też amerykańscy specjaliści od stylu klasycznego: Jessica Hardy i Mike Alexandrov. Zawodniczka Trojans zwyciężyła na dystansie 50 metrów z czasem 31.17 s, najlepsza okazała się też na 100 metrów, gdzie jako jedyna złamała granicę minuty i siedmiu sekund i stanęła na najwyższym stopniu podium z piątym w tym roku czasem na świecie (1:06.86). Alexandrov uzyskiwał przeciętne rezultaty (28.01 s na 50 m stylem klasycznym i 1:01.48 na dwukrotnie dłuższym dystansie), ale pod nieobecność Kevina Cordesa i pozostałych żabkarzy ze ścisłej krajowej czołówki, nikt nie był w stanie mu zagrozić.