Australia: Walka o MŚ rozpoczęta! Titmus goni Ledecky, Horton bez minimum

Szymon Gagatek 2019-06-09 15:10

W Brisbane rozpoczęły się australijskie kwalifikacje do kadry na mistrzostwa świata w Gwangju. W niedzielne popołudnie bohaterką zmagań została Ariarne Titmus. Utalentowana 18-latka w świetnym stylu poprawiła rekord swojego kraju na dystansie 400 m stylem dowolnym. W tej samej konkurencji rozczarował mistrz olimpijski Mackenzie Horton, któremu nie udało się wypełnić wymaganego minimum.

Titmus przystąpiła do rywalizacji w roli faworytki i potwierdziła świetną dyspozycję z kwietniowych mistrzostw Australii. Już w eliminacjach była najszybsza, ale prawdziwy popis swoich możliwości dała w popołudniowej walce o miejsca w kadrze na czempionat globu. Uzyskała czas 3:59.35, lepszy o 31 setnych sekundy od dotychczasowego rekordu kraju i całej Wspólnoty Narodów. Tym samym odpowiedziała Katie Ledecky, która kilka godzin wcześniej na mitingu w Santa Clara pokonała osiem długości basenu w 3:59.28. Oprócz Titmus kwalifikację do Gwangju zapewniła sobie jeszcze Kiah Melverton (4:05.30), natomiast trzecie miejsce zajęła zaledwie 17-letnia Lani Pallister (4:06.57), która będzie jedną z kandydatek do medali w tej konkurencji na mistrzostwach świata juniorów w Budapeszcie.

Po pierwszym dniu zmagań w Brisbane o miejsce w samolocie do Gwangju mogą już być spokojne Emma McKeon i Brianna Throssell, które stoczyły zaciętą walkę o zwycięstwo na 100 m stylem motylkowym. Obie złamały barierę 58 sekund, ale minimalnie lepsza była McKeon (57.28-57.57). Kilkadziesiąt minut po nich do kadry dołączyła jeszcze Kaylee McKeown, która wygrała finał na dystansie 200 m stylem zmiennym. Siedemnastolatka uzyskała czas 2:09.94, który daje jej 6. miejsce w tegorocznym światowym rankingu.

Wśród mężczyzn minimum wywalczył tylko zwycięzca rywalizacji na 400 m stylem dowolnym. I nie był to wcale aktualny mistrz olimpijski w tej konkurencji, Mackenzie Horton. Finał wygrał Jack McLoughin, który cały dystans przepłynął w 3:44.34 (4. wynik w tym roku na świecie). Horton dotarł do mety o ponad dwie sekundy za nim (3:46.47). Do czasu wymaganego przez australijską federację zabrakło mu 33 setnych sekundy.