NCAA: Dziesiąty tytuł Uniwersytetu Stanforda

Szymon Gagatek 2018-03-18 12:57

Uniwersytet Stanforda po raz dziesiąty w historii sięgnął po tytuł najlepszej kobiecej drużyny w lidze NCAA. Ostatniego dnia mistrzostw I Dywizji w Columbus zawodniczki Grega Meehana jeszcze powiększyły swoją przewagę nad pozotałymi ekipami, wygrywając w czterech konkurencjach. Klaudia Naziębło na dystansie 200 jardów stylem motylkowym była 14.

Dla wrocławianki występ w finale B był ostatnim w historii jej startów w zawodach akademickich za oceanem. Nasza reprezentantka, kończąca studia na Virginia Tech, po południu pokonała 200 jardów stylem motylkowym minimalnie szybciej niż w eliminacjach, a czas 1:54.69 wystarczył jej do zajęcia 14. pozycji w klasyfikacji końcowej całej konkurencji. Całe zmagania w świetnym stylu wygrała Ella Eastin. Reprezentantka Uniwersytetu Stanforda w finale A była bardzo bliska złamania bariery minuty i pięćdziesięciu sekund (1:50.01), wyprzedzając o niemal dwie sekundy swoją koleżankę z drużyny, Katie Drabot (1:51.73). Trzecia była triumfatorka rywalizacji na o połowę krótszym dystansie, Louise Hansson (1:52.25).

Podopieczne Grega Meehana w sobotę były najlepsze także w trzech innych wyścigach finałowych. Katie Ledecky nie miała sobie równych na 1650 jardów stylem dowolnym, dopływając do mety z przewagą prawie pół minuty (!) nad Ally McHugh (15:07.57 - 15:36.27), natomiast Simone Manuel wygrała bardzo wyraźnie prestiżowy pojedynek z Mallory Comerford na 100 jardów stylem dowolnym (45.65 - 46.20). Trzecia była Abby Weitzeil (46.74). Dodatkowo pływaczki Stanford o jedenaście setnych sekundy pokonały Uniwersytet Kalifornijski w finale na dystansie 4x100 jardów stylem dowolnym. Zwycięstwo w tej konkurencji definitywnie przypieczętowało ich sukces w klasyfikacji końcowej. Mistrzostwa zakończyły z przewagą aż 220 punktów nad zawodniczkami z Berekley (to trzecia tak wielka różnica punktowa w historii tej imprezy).

Gwiazdami ostatniego dnia zmagań były jednak przede wszystkim Kathleen Baker i Lilly King. Obie ustanawiały najlepsze czasy w historii pływania na jardach. Baker popisała się rekordowym rezultatem na 200 jardów stylem grzbietowym (1:47.30), natomiast King w błyskawicznym tempie zwyciężyła na 200 jardów stylem klasycznym (2:02.60).

Mistrzynie NCAA, dzień IV:
1650 jardów stylem dowolnym: Katie Ledecky (Stanford)   15:07.57
200 jardów stylem grzbietowym: Kathleen Baker (California)   1:47.30  [rekord NCAA]
100 jardów stylem dowolnym: Simone Manuel (Stanford)   45.65
200 jardów stylem klasycznym: Lilly King (Indiana)   2:02.60 [rekord NCAA]
200 jardów stylem motylkowym: Ella Eastin (Stanford)   1:50.01
skoki, wieża 10m: Olivia Rosendah (Northwestern)   346.15 pkt
4x100 jardów stylem dowolnym: Stanford (Janet Hu, Ella Eastin, Katie Drabot, Simone Manuel)   3:07.94