Zapracowany Chad le Clos

Szymon Gagatek 2016-04-12 20:58

Największa gwiazda pływania w Republice Południowej Afryki krok po kroku realizuje swój przedolimpijski plan. Podczas drugiego dnia mistrzostw kraju w Durbanie Chad le Clos zdobył złoty medal, wygrywając finał 200 m stylem dowolnym, a następnie wystąpił w półfinałach na tym samym dystansie stylem motylkowym. Z wypełnieniem olimpijskiego minimum nie miał oczywiście najmniejszych problemów.

W walce o podium wśród kraulistów le Clos minimalnie poprawił swój rezultat z wczorajszego popołudnia. Cztery długości basenu pokonał w 1:47.75 i wyprzedził Mylesa Browna (1:48.29). Triumfator niedzielnej rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie nie był zatem w stanie zagwarantować sobie startu w Rio w kolejnej konkurencji. Z brązem zmagania zakończył Egipcjanin, Marwan Elkamash (1:48.34). Kilkadziesiąt minut później le Clos mógł już dać popis na 200 m stylem motylkowym. Aktualny mistrz olimpijski, pogromca Michaela Phelpsa, uzyskał czwarty w tym roku czas na świecie (1:55.61) i zapewnił sobie pierwszą pozycję w półfinałach. Kroku próbował mu dotrzymać jedynie Sebastien Rousseau, który zanotował wynik 1:57.60.

Pozostałe finały rozczarowały. Wszyscy złoci medaliści pływali w nich wolniej, niż we wczorajszych wyścigach. Na 100 m stylem grzbietowym triumfował bohater z poniedziałkowego poranka, nowy rekordzista Afryki, Christopher Reid, który tym razem uzyskał rezultat wynoszący zaledwie 54.02 s. Z kolei w tej samej konkurencji wśród pływaczek krążek z najcennijeszego kruszcu wywalczyła Mariella Venter (1:01.32), a na 100 m stylem klasycznym pierwsze miejsce zajęła Tatjana Schoenmaker (1:09.17).

Półfinały pań na dystansie 200 m stylem dowolnym i zmiennym wyklarowały murowane faworytki jutrzejszych zmagań o miejsca na podium. Spośród kraulistek zdecydowanie najszybsza była Karin Prinsloo (2:00.96), a w gronie zmiennistek dominowała Marlies Ross (2:16.17). Olimpijska reprezentacja RPA liczy w tym momencie sześć osób - nie ma w niej jednak ani jednej kobiety.