Proud i Fraser-Holmes najszybsi w tym roku na świecie!

Szymon Gagatek 2014-07-25 22:58

Drugi dzień pływackich zmagań na Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej przyniósł kolejne znakomite rezultaty. Złote medale Benjamina Prouda na dystansie 50 m stylem motylkowym i Thomasa Fraser-Holmesa na 200 m stylem dowolnym zostały dodatkowo okraszone najlepszymi w tym roku wynikami na świecie. Nie zabrakło też rekordu globu. Jego autorką została Maddison Elliott z Australii, najszybsza na 100 m stylem dowolnym wśród zawodniczek niepełnosprawnych.

50 m stylem motylkowym mężczyzn
Już pierwszy finał drugiego dnia Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej przyniósł fantastyczny wynik i nowy rekord zawodów. Benjamin Proud, który wyśmienicie spisywał się we wczorajszych kwalifikacjach i półfinałach, nie dał sobie odebrać złota. Anglik odparł atak znakomitych Południowoafrykańczyków: Rolanda Schoemana i Chada le Clos i wygrał wyścig z czasem 22.93 s. Tak szybko w tym roku nie pływał jeszcze nikt, do tej pory liderem światowych list był Cesar Cielo z Brazylii (23.01 s), do którego należy również nieoficjalny rekord świata w tej konkurencji w stroju tekstylnym (22.76 s). Schoeman stracił dziś do zwycięzcy dokładnie dwie dziesiąte sekundy, a le Clos, mistrz olimpijski na dystansie 200 m stylem motylkowym, zajął trzecie miejsce (23.36 s).

Najlepsze wyniki w historii Europy w stroju tekstylnym:
1. Yauhen Tsurkin (Białoruś)   22.90 s
2. Benjamin Proud (Wielka Brytania)   22.93 s
2. Frederick Bousquet (Francja)   22.93 s

50 m stylem klasycznym kobiet
Niespodziewanie w finale sprintu stylem klasycznym tytuł sprzed czterech lat obroniła Leiston Pickett. Australijka wyprzedziła o osiem setnych sekundy faworytkę wyścigu, Alię Atkinson. Zawodniczka z Jamajki, która wczoraj dwukrotnie poprawiała rekord zawodów, a w półfinale uzyskała nawet czas 30.17 s, szybko objęła zdecydowane prowadzenie w wyścigu medalowym, ale na finiszu dała się wyprzedzić pływaczce z Antypodów. Atkinson popłynęła znacznie wolniej niż w czwartkowy wieczór (30.67 s), Pickett do złota wystarczył rezultat 30.59 s. Brązowy medal wywalczyła niespodziewanie Corrie Scott ze Szkocji (30.75 s).

200 m stylem dowolnym mężczyzn
Bez zwycięzcy wczorajszej rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie, Ryana Cochrane'a, odbył się finał 200 m stylem dowolnym. Kanadyjczyk odpadł w kwalifikacjach, po tym jak rano uzyskał ósmy czas w tej konkurencji. Problem polegał na tym, że dokładnie taki sam wynik (1:48.98) zanotowało jeszcze dwóch pływaków i konieczny był repasaż, który Cochrane wyraźnie przegrał. Przez większą część finałowego wyścigu wydawało się, że komplet medali mogą wywalczyć Australijczycy. Prowadzenie szybko objął najszybszy w sesji porannej Cameron McEvoy, za nim płynął Thomas Fraser-Holmes, a trzecie miejsce okupował David McKeon. Na ostatnich pięćdziesięciu metrach wszystko wywróciło się jednak do góry nogami. Fraser-Holmes finiszowy odcinek pokonał w 27.12 s i wyprzedził swojego reprezentacyjnego kolegę, uzyskując najlepszy w tym roku wynik na świecie (1:45.08), wyprzedzając w zestawieniu Park Tae-Hwana z Korei Południowej. Walkę o brąz przegrał natomiast McKeon, na ostatnich metrach tracąc medal na rzecz Walijczyka, Caluma Jarvisa.

400 m stylem zmiennym mężczyzn
Niesamowitą końcówkę zafundowali kibicom w Glasgow zawodnicy startujący na dystansie 400 m stylem zmiennym. Niemal przez cały czas trwania wyścigu finałowego na prowadzeniu znajdował się kolega Marcina Cieślaka i Pawła Wernera z Uniwersytety Florydy, Sebastien Rousseau z RPA. Południowoafrykańczyk na 150 metrów przed metą miał nawet ponad dwie sekundy przewagi nad resztą stawki. Tempo, które sobie podyktował, okazało się jednak dla niego zabójcze w samej końcówce. Wtedy do gry wrócił zwycięzca kwalifikacji, Daniel Wallace. Szkot rano uzyskał czwarty w tym roku czas na świecie, 4:11.04, a wieczorem popłynął jedynie szesnaście setnych sekundy wolniej i wywalczył złoto. Rousseau spadł na trzecie miejsce. Na ostatnich metrach wyprzedził go jeszcze Fraser-Holmes, który popisał się kolejnym świetnym finiszem, po ostatnim nawrocie odrabiając do Południowoafrykańczyka dwie sekundy straty!

W pozostałych finałach również nie zabrakło emocji i rekordowych wyników. Maddison Elliott zwyciężyła na dystansie 100 m stylem dowolnym, poprawiając najlepszy w historii wynik wśród zawodniczek niepełnosprawnych startujących w klasie S8. Australijka uzyskała czas 1:05.32 i wymazała z tabel dotychczasowy rekord, należący od igrzysk paraolimpijskich w 2012 roku do Jessici Long z USA (1:05.63).

Najszybciej w historii Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej popłynął dziś Chris Walker-Hebborn, zwyciężając finał 100 m stylem grzbietowym (53.12 s), podobnym wyczynem mogła się pochwalić złota medalistka na dystansie 100 m stylem motylkowym, Katerine Savard (57.40 s), której udało się wyprzedzić o zaledwie pięć setnych sekundy Siobhan-Marie O'Connor z Anglii. Tak jak wczoraj w rywalizacji kobiet, dziś również złoto w sztafecie mężczyzn 4x100 m stylem dowolnym trafiło na Antypody. Tommaso D'Orsogna (49.26 s), Matthew Abood (48.77 s), James Magnussen (47.49 s) i Cameron McEvoy (47.92 s) uzyskali łączny czas 3:13.44.

Półfinały
W półfinałach 50 m stylem dowolnym kobiet korespondencyjną walkę o uzyskanie najlepszego rezultatu stoczyły pomiędzy sobą Cate Campbell i Francesca Halsall. Najpierw to Australijka poprawiła rekord igrzysk, wynikiem 24.17 s, ale odpowiedź Brytyjki była fantastyczna. Czas 24.14 s (trzeci w tym roku na świecie) zapewnił jej czwarty tor w jutrzejszym, zapowiadającym się niezwykle ciekawie, wyścigu finałowym.

Równie interesująco powinno być w walce o medale na dystansie 100 m stylem klasycznym mężczyzn. Dziś czterem pływakom udało się złamać barierę jednej minuty i to oni będą w sobotę głównymi kandydatami do miejsc na podium. Zdecydowanie najlepszy czas uzyskał Adam Peaty z Anglii (59.16 s), drugą lokatę zajął wczorajszy sensacyjny triumfator na dwukrotnie dłuższym dystansie, Ross Murdoch (59.72 s), a na kolejnych pozycjach uplasowali się Cameron van der Burgh z RPA (59.91 s) i Glenn Snyders z Nowej Zelandii (59.98 s). Niepowodzeniem zakończył się występ aktualnego mistrza świata w tej konkurencji, Christiana Sprengera. Australijczyk, który zmaga się z kontuzją barku, był dopiero dziesiąty (1:01.73).

Z kolei z najlepszym czasem do finału 100 m stylem grzbietowym kobiet awansowała Emily Seebohm. Reprezentantka Australii uzyskała czas 59.59 s i wyprzedziła Georgię Davies z Walii (59.63 s) oraz Sinead Russell z Kanady (59.91 s).