NCAA: Historyczny sukces drużyny Furtka i Domagały!

Szymon Gagatek 2015-03-11 19:26

Pierwsze od trzydziestu sześciu lat zwycięstwo na mistrzostwach konferencji Pac-12 odnieśli w ubiegłym tygodniu zawodnicy Uniwersytetu Południowej Kalifornii, niespodziewanie wyprzedzając Stanford oraz najlepszą drużynę poprzedniego sezonu w całych Stanach Zjednoczonych, Uniwersytet Kalifornijski! Swoją cegiełkę do tego sukcesu dołożyli polscy zawodnicy Trojans: Paweł Furtek i Michał Domagała.

Poprzedni tytuł mistrzowski zawodnicy USC wywalczyli w 1979 roku, teraz powtórzyli to osiągnięcie po niesamowitym dreszczowcu, który trzymał w napięciu do ostatniej konkurencji. Ostatecznie Uniwersytet Południowej Kalifornii zgromadził 818.5 pkt (najwięcej w swojej historii) i o zaledwie dziewięć oczek wyprzedził reprezentantów Uniwersytetu Standford.

Obaj nasi zawodnicy zaliczyli po trzy indywidualne występy, w każdym z nich poprawiali swoje rekordy życiowe. Dzięki temu zapewnili sobie występ w konkurencjach indywidualnych podczas mistrzostw NCAA (z polskich pływaków w Iowa indywidualnie zaprezentuje się jeszcze tylko Paweł Werner)! Furtek w Federal Way najlepiej poradził sobie na dystansie 1650 jardów stylem dowolnym, przegrywając jedynie z Danny'm Thompsonem ze Stanford o 1.62 s. Uzyskał znakomity czas, 14:51.81, który jest szóstym wynikiem w historii startów zawodników z jego uczelni w tej konkurencji. Polak uplasował się również na szóstym miejscu w finale A na 500 jardów stylem dowolnym (4:17.91) i zajął dwudziestą pierwszą pozycję w kwalifikacjach 200 jardów stylem dowolnym (1:39.87).

Fantastyczny występ na mistrzostwach Pac-12 zaliczył Domagała. Ostatniego dnia zawodów wystartował w swojej koronnej konkurencji, na 200 jardów stylem motylkowym i wygrał kwalifikacje z czasem 1:42.75, wypełniając minimum A na mistrzostwa NCAA! Niestety, w finale nie udało mu się już powtórzyć tak rewelacyjnego rezultatu (który dałby mu zwycięstwo w całej konkurencji) i ostatecznie nasz zawodnik zakończył zmagania na trzecim miejscu (1:43.74). Oprócz tego był też piąty na 100 jardów stylem motylkowym (46.34 s w kwalifikacjach i 46.40 s w finale) oraz dwunasty na 200 jardów stylem zmiennym (1:45.35). Wraz z kolegami wygrał również zmagania sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym oraz uzyskał piąty wynik na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym. W obu przypadkach jego drużyna notowała czasy lepsze od tych, które dają bezpośrednią kwalifikację na ligowy czempionat.