NCAA: Debiut Furtka na 5+

Szymon Gagatek 2014-10-18 23:48

Znakomicie spisał się w swoim pierwszym występie w barwach Uniwersytetu Południowej Kalifornii Paweł Furtek! Polak zwyciężył w dwóch indywidualnych konkurencjach w pojedynku z Cal Poly, uzyskując przy okazji bardzo wartościowe rezultaty, jak na debiutanta. Już dziś będzie mógł je jednak poprawić, jego uczelnia zmierzy się bowiem z University of California - Santa Barbara.

Cal Poly vs. University of Southern California | WYNIKI
*Michał Domagała (University of Southern California)
*Paweł Furtek (University of Southern California)

Furtek był najlepszy na 500 i 1000 jardów stylem dowolnym. W pierwszej z tych konkurencji uzyskał czas 4:32.53, zanim jednak to zrobił, pokonał dwukrotnie dłuższy dystans w 9:15.00. Ten wynik to w tym momencie piąty rezultat sezonu w całych Stanach Zjednoczonych! I choć akurat 1000 jardów stylem dowolnym nie jest włączone w program mistrzostw I Dywizji NCAA, to samo osiągnięcie może robić wrażenie. Tym bardziej, kiedy spojrzymy na przewagę Polaka nad rywalami. Drugi na finiszu Reed Malone stracił do naszego reprezentanta ponad dziewiętnaście sekund!

Dobrze spisał się też mający polskie korzenie Michał Domagała, który w barwach Trojans występuje już drugi sezon. Okazał się najszybszy na 200 jardów stylem motylkowym (1:52.02), najlepszy rezultat uzyskując również na tym samym dystansie w stylu zmiennym (1:52.18). Ostatecznie Uniwersytet Południowej Kalifornii pokonał California Polytechnic State University 152-125.

SMU Classic (Dallas) | WYNIKI
*Katarzyna Wilk (University of Southern California)

Przeciętny początek tradycyjnych zawodów SMU Classic, organizowanych przez Southern Methodist University, zaliczyły pływaczki Uniwersytetu Południowej Kalifornii, które po pierwszym dniu zmagań znajdują się dopiero na czwartym miejscu w sześciozespołowej stawce. Miting rozgrywany na sześciu torach ma nietypową formułę. Każda uczelnia przysłała do Dallas dziewięć zawodniczek (osiem pływaczek i jedna skoczkini do wody). W jednej konkurencji mogą wystąpić maksymalnie dwie pływaczki z jednego uniwersytetu, przy czym jedna od razu startuje w tak zwanym "finale A", a druga w "finale B".

Tym samym to właśnie przed Katarzyną Wilk zostało postawione zadanie walki o dalsze pozycje na dystansie 200 jardów stylem dowolnym. Polka w "finale B" uplasowała się na czwartej lokacie, z czasem 1:49.13, zdobywając jeden punkt dla swojego zespołu. Do tego pomogła koleżankom w wyścigach sztafetowych na dystansach 4x100 jardów stylem zmiennym i 4x200 jardów stylem dowolnym, gdzie ekipa Trojans zajmowała odpowiednio trzecią i drugą pozycję.

Michigan State University vs. University of Iowa | WYNIKI
*Jerzy Twarowski (University of Iowa)

Kolejny już start w barwach Uniwersytetu Iowa zaliczył w nocy Jerzy Twarowski. Jego ekipa pokonała 174-126 Michigan State University, a były zawodnik krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sprotowego dwukrotnie mógł się cieszyć ze zwycięstw. Najpierw, wraz z kolegami, był najlepszy w rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym (22.18 s na trzeciej zmianie, szybciej od wszystkich rywali), a później triumfował na 100 jardów stylem motylkowym (49.79 s). Dodatkowo zajął jeszcze drugie miejsce na dwukrotnie dłuższym dystansie, uzyskując rezultat, który jest w tym momencie jego nowym rekordem życiowym (1:50.45).

Purdue University Intrasquad | WYNIKI
*Filip Bujoczek (Purdue University)

Od wewnętrznej, pokazowej rywalizacji Uniwersytetu Purdue sezon rozpoczął Filip Bujoczek. Polak trafił do "Złotej" drużyny i pomógł jej pokonać "Czarną" ekipę 140-101. Indywidualnie Bujoczek zwyciężył na dystansach 200 i 500 jardów stylem dowolnym, uzyskując kolejno czasy: 1:42.13 i 4:38.80.

Xavier vs. University of Cincinnati | WYNIKI
*Aleksandra Kamińska (University of Cincinnati)

Zwycięstwo nad Uniwersytetem Xavier 142.5-114.5 odniosły zawodniczki Uniwersytetu Cincinnati, wśród których pływa Aleksandra Kamińska. Nasza zawodniczka była trzecia na dystansie 200 m stylem dowolnym (1:56.70), szósta na 200 jardów stylem grzbietowym (2:12.73) i uzyskała trzeci wynik na 200 jardów stylem zmiennym (2:11.82).