MP 16-latków: Singapur był blisko

Szymon Gagatek 2015-07-14 01:31

W niedzielę zakończyły się trzydniowe mistrzostwa Polski 16-latków w pływaniu na długim basenie w Dębicy. Impreza ta była ostatnią okazją na załapanie się do kadry na juniorski czempionat globu dla zawodników urodzonych w 1999 roku. Niestety, nikomu nie udało się wypełnić minimum, które pozwoliłoby na wyjazd do Singapuru. Bardzo blisko osiągnięcia tego celu był Kacper Stokowski.

Zawodnik klubu G-8 Bielany Warszawa, który na przełomie lipca i sierpnia będzie reprezentował nasz kraj na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Tbilisi, miał okazję zostać najmłodszym członkiem naszej męskiej kadry, która pod koniec wakacji uda się do Azji na mistrzostwa świata. By tak się stało, musiał się uporać z bardzo wymagającymi minimami, ustalonymi przez Polski Związek Pływacki. Swój najlepszy start w Dębicy zaliczył już pierwszego dnia, w kwalifikacjach 200 m stylem grzbietowym. Zanotował świetny wynik (2:03.70), gorszy od wymaganego czasu o niespełna sekundę i wydawało się, że istnieje spora szansa na walkę o poprawienie tego rezultatu po południu. Stokowski wycofał się nawet z rywalizacji o złoto na 100 m stylem motylkowym, by w pełni skupić się na tym starcie, jednak popłynął odrobinę wolniej niż rano (2:04.88). W kolejnych dniach również próbował uzyskać minimum, jednak nieskutecznie. Mistrzostwa Polski zakończył z trzema złotymi medalami w konkurencjach indywidualnych, wygrywając także rywalizację na 50 m stylem motylkowym (25.38 s) i 100 m stylem grzbietowym (57.49 s).

Na mistrzostwach w Dębicy padł tylko jeden rekord Polski 16-latków. Jego autorami zostali zawodnicy Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki: Kamil Kaźmierczak, Wojciech Parzynowski, Marcel Wągrowski i Michał Cukanow, którzy na dystansie 4x100 m stylem zmiennym uzyskali czas 3:57.14 i o 1.93 s poprawili dotychczasowy najlepszy wynik w historii naszego kraju w tej kategorii wiekowej, który od czterech lat należał do reprezentantów AZS AWF Katowice.

W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się reprezentanci Piętnastki Bydgoszcz, którzy na mistrzostwach Polski na długim basenie rocznika 1999 wygrywali to zestawienie też w 2013 i 2014 roku. Tradycyjnie duża w tym zasługa dziewcząt, które na najwyższym stopniu podium stawały aż ośmiokrotnie: Julia Gus była pierwsza na 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem zmiennym i zajęła drugie miejsce na 100 m stylem motylkowym, Natalia Fryckowska zwyciężyła na 50 m stylem dowolnym i motylkowym oraz zdobyła srebro na 100 m stylem dowolnym, zawodniczki Piętnastki wygrały również rywalizację we wszystkich konkurencjach sztafetowych. Do medalowego dorobku dorzuciła się Roksana Słupek, która była trzecia na 200 m stylem grzbietowym oraz Patryk Winiatowski, który uplasował się na drugim miejscu na 50 m stylem dowolnym.

Gus była też autorką najbardziej wartościowego wyniku zawodów w Dębicy w rywalizacji dziewcząt. Zawodniczka, która w czerwcu reprezentowała nasz kraj na Igrzyskach Europejskich w Baku, wygrywając finał na dystansie 100 m stylem grzbietowym uzyskała czas 1:03.44 (768 pkt FINA). Wśród chłopców najlepszym rezultatem popisał się zwycięzca 200 m stylem klasycznym, Rafał Kusto (2:18.25 - 775 pkt FINA). Pływak Orki Lubań całkowicie zdominował zmagania żabkarzy, zdobywając złote krążki również na 50 i 100 metrów.

Największą liczbą medali w konkurencjach indywidualnych może się z kolei pochwalić Paulina Piechota. Zawodniczka UKS 190 Łódź nie miała sobie równych na 400 i 800 m stylem dowolnym, a także na 400 m stylem zmiennym, we wszystkich tych konkurencjach wyprzedzając Julię Adamczyk. Dodatkowo podopieczna Marcina Młynarczyka wywalczyła dwa srebrne medale: na 200 m stylem dowolnym, gdzie po emocjonującym wyścigu przegrała z Magdaleną Roman i na 200 m stylem motylkowym, gdzie lepsza okazała się Jagoda Filipek, która powtórzyła tym samym swój sukces sprzed roku, zdobywając drugie w życiu złoto rocznikowych mistrzostw Polski.

KOMPLET WYNIKÓW