NCAA: Ósme miejsce Paluszek, Uniwersytet Kalifornijski z trofeum!

Szymon Gagatek 2015-03-22 03:40

Weronika Paluszek zajęła ostatecznie ósme miejsce w finale A na dystansie 200 jardów stylem klasycznym podczas ostatniego dnia kobiecych mistrzostw NCAA w Greensboro. W sesji popołudniowej zaprezentowały się również pozostałe dwie Polki rywalizujące na obiekcie Uniwersytetu Północnej Karoliny: Klaudia Naziębło i Katarzyna Wilk. W klasyfikacji końcowej zawodów zwyciężyły reprezentantki Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Paluszek weszła do najlepszej ósemki z piątym czasem, ale w finale nie była w stanie zbliżyć się do swojego rezultatu z kwalifikacji. Uzyskała czas 2:08.95 i uplasowała się na ostatniej pozycji. Zwyciężyła Kierra Smith z Minnesoty, która potwierdziła, że jej poranna dominacja nie była przypadkowa. Tym razem również nie dała swoim rywalkom szans, wyprzedzając Laurę Simon o ponad dwie sekundy (2:04.56 - 2:06.65)! Warto dodać, że na występ polskiej zawodniczki w finale A konkurencji indywidualnej czekaliśmy aż sześć lat! W 2009 roku siódma w rywalizacji na 200 jardów stylem grzbietowym była Aleksandra Putra (wtedy jeszcze reprezentująca Francję).

Po południu w wyjątkowym wyścigu wzięła udział Katarzyna Wilk. Zawodniczka Uniwersytetu Południowej Kalifornii popłynęła w finale B 100 jardów stylem dowolnym, w którym kwestia podziału miejsc rozstrzygnęła się na ostatnich centymetrach (względnie calach). Wszystkie osiem zawodniczek na finiszu dzieliło zaledwie piętnaście setnych sekundy! Polka zakończyła zmagania na drugiej lokacie, z czasem 48.24 s, gorszym o jedną setną od rezultatu Olivii Smoligi i ostatecznie została sklasyfikowana na dziesiątej pozycji.

Trzecia z Polek, debiutująca na mistrzostwach NCAA Klaudia Naziębło, była czternasta w rywalizacji na 200 jardów stylem motylkowym. W finale B poprawiła jeszcze minimalnie swój poranny rezultat, uzyskując wynik 1:55.21, ale to wystarczyło do wyprzedzenia tylko dwóch zawodniczek. Całą konkurencję wygrała niesamowita Kelsi Worrell (1:51.11), która po ubiegłorocznych zmaganiach z mononukleozą na dobrę odzyskała wielką formę i została jedną z gwiazd zawodów w Greensboro.

Ostatni dzień ligowego czempionatu należał do Simone Manuel. Amerykańska sprinterka z Uniwersytetu Stanford najpierw poprawiła o dwie dziesiąte sekundy rekord Ameryki na 100 jardów stylem dowolnym, pokonując cztery długości basenu w 46.09 s. Poprzedni najlepszy wynik w historii tej konkurencji należał od trzech miesięcy do zaledwie osiemnastoletniej Abbey Wetizeil, która po igrzyskach w Rio de Janeiro będzie mogła zmierzyć się z Manuel w akademickich rozgrywkach, startując już w barwach Unwiersytetu Kalifornijskiego. Mistrzostwa zamknęły zmagania sztafet 4x100 jardów stylem dowolnym. Zwycięstwo zawodniczek Stanford w tej konkurencji, okraszone kolejnym rekordem Ameryki (3:08.54), to również spora zasługa czarnoskórej pływaczki, która ostatnie 100 jardów pokonała w rewelacyjnym czasie, 45.79 s! Na drugim miejscu finiszowały reprezentantki Berkeley, wśród których na pierwszej zmianie zaprezentowała się Missy Franklin. W swoim ostatnim akademickim starcie zanotowała rezultat 46.66 s, który w rywalizacji indywidualnej dałby jej drugie miejsce!

Wcześniej Franklin była bezkonkurencyjna na swoim koronnym dystansie, 200 jardów stylem grzbietowym. Uzyskując wynik 1:47.91 otarła się o rekord Ameryki, który jest lepszy o zaledwie siedem setnych sekundy i od dwóch lat należy do jej koleżanki z uczelni, Elizabeth Pelton (która dziś w finale A dopłynęła do mety dopiero przedostania). Po zawodach Missy oficjalnie przechodzi na zawodowstwo, kończy się zatem definitywnie jej dwuletnia przygoda z akademickim pływaniem i przynajmniej na razie (bo Amerykanka gwarantuje, że na uczelnię wróci i zdobędzie wyższe wykształcenie) również ze studiowaniem. Zakończenie tej historii, iście hollywodzkie, doczekało się oczywiście happy endu. Jej uczelnia przerwała w tym roku dwuletni okres panowania Uniwersytetu Georgii i w końcowej klasyfikacji punktowej wywalczyła pierwsze miejsce!

skoki - wieża 10m: Jessica Parratto (Indiana)   367.00 pkt
4x100 jardów stylem dowolnym: Stanford (Lia Neal, Janet Hu, Lindsey Engel, Simone Manuel)   3:08.54 [rekord Ameryki]