Kanada: Pickrem z rekordem kraju

Szymon Gagatek 2017-04-10 11:53

Sydney Pickrem została bohaterką ostatniego dnia kanadyjskich kwalifikacji na mistrzostwa świata. Dziewiętnastolatka triumfowała w Victorii na dystansie 200 m stylem zmiennym, poprawiając przy okazji rekord kraju. Została pierwszą zawodniczką z Kraju Klonowego Liścia, której udało się w tej konkurencji złamać barierę dwóch minut i dziesięciu sekund.

Pickrem w finale pokonała cztery długości basenu w 2:09.56 i wskoczyła na drugie miejsce w zestawieniu najszybszych zawodniczek 2017 roku, jedynie za Mireię Belmonte. Poprzedni najlepszy czas w historii kanadyjskiego pływania również należał do niej. Po niemal dwóch latach wyśrubowała go o ponad pół sekundy. W walce o zwycięstwo wyprzedziła wyraźnie Erikę Seltenreich-Hodgson (2:10.97), która też wypełniła minimum na czempionat globu i dołączyła do kadry narodowej. Wyniki lepsze od kryteriów wyznaczonych przez krajową federację wypełniły jeszcze dwie panie na 800 m stylem dowolnym. Pierwsze miejsce zajęła Mackenzie Padington (8:31.68), a druga była Olivia Anderson (8:37.12).

Kwalifikację na mistrzostwa świata udało się w niedzielę uzyskać także dwóm mężczyznom. Na najkrótszym dystansie stylem dowolnym bardzo dobrze poradził sobie Alex Loginov (22.24), a na najdłuższym triumfował Eric Hedlin (15:08.35), który w Budapeszcie wystąpi dodatkowo w rywalizacji na wodach otwartych. W finałach panów wyróżnił się również Mackenzie Darragh, najlepszy na 200 m stylem motylkowym i zmiennym.

Ostatecznie Kanadyjczycy wyślą do stolicy Węgier 27-osobową kadrę. Jej zdecydowaną większość stanowią przedstawicielki płci żeńskiej. Wśród siedemnastu kobiet śmiało można wskazać te, które mają wielkie medalowe aspiracje. Największą gwiazdą czterodniowych zmagań w Victorii została Kylie Masse, będąca w tym momencie liderką list światowych na wszystkich trzech dystansach w stylu grzbietowym! Swoje zadanie wykonała też mistrzyni olimpijska, Penny Oleksiak, której udało się zakwalifikować na mistrzostwa świata w trzech konkurencjach indywidualnych.