Trójka Polaków na podium Mare Nostrum!

Szymon Gagatek 2014-06-11 22:46

Trzy miejsca na podium zajęli polscy zawodnicy podczas pierwszego dnia zawodów Mare Nostrum w Canet-en-Roussillon. Zwycięstwo na dystansie 100 m stylem motylkowym odnotował Konrad Czerniak, Radosław Kawęcki przegrał jedynie z Ryosuke Irie na 200 m stylem grzbietowym, a Filip Zaborowski był trzeci na 400 m stylem dowolnym. Na drugich zawodach tegorocznego cyklu (pierwsze odbyły się w weekend w Monako) reprezentuje nas łącznie dziewiątka pływaków.

Pływacy rywalizowali dziś ze sobą na otwartym basenie w Canet-en-Roussillon, przy bardzo wysokiej temperaturze powietrza i mocno świecącym słońcu. Pod gołym niebem bardzo dobrze spisał się Konrad Czerniak. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego, który w ubiegłym tygodniu wywalczył cztery złote medale Mistrzostw Polski, kontynuuje dobrą passę. Na dystansie 100 m stylem motylkowym awansował do finału A z czwartym czasem, ale w popołudniowej walce był już bezkonkurencyjny, pokonując koalicję pływaków z Japonii, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Uzyskał rezultat 52.31 s i na podium stanął razem z dwoma zawodnikami z Kraju Kwitnącej Wiśni: Takuro Fujim (52.48 s) i Hirofumi Ikebatą (52.54 s). Niespodziewanie bardzo słabo poradził sobie Chad le Clos, który był dopiero trzynasty w kwalifikacjach i nie wystąpił w finale B.

Kilka chwil przed finałem 100 m stylem motylkowym Czerniak rywalizował jeszcze w sprincie stylem dowolnym. Jedną długość basenu pokonał popołudniu w czasie 22.36 s, co dało mu szóste miejsce. Zwyciężył Nathan Adrian z USA, który popisał się znakomitym wynikiem, 21.68 s. Szybciej w tym roku pływali jedynie czterej zawodnicy: Cesar Cielo, Bruno Fratus, Vladimir Morozov i Eamon Sullivan. Amerykanin również w sezonie letnim był już szybszy, o dokładnie dwie setne. Miało to miejsce w czasie weekendowych zawodów w Monaco.

Drugie miejsce na dystansie 200 m stylem grzbietowym zajął z kolei Radosław Kawęcki. Zawodnik Kornera Zielona Góra pokazał, że jego dyskwalifikacja na mistrzostwach kraju była zwykłym wypadkiem przy pracy i zanotował czas 1:56.98, który w tym momencie daje mu dziesiąte miejsce na liście najlepszych tegorocznych rezultatów na całym świecie! Z pływaków, którzy wystartują na europejskim czempionacie w Berlinie, nieznacznie szybsi byli jedynie Peter Berenek z Węgier (1:56.79) i Andrey Shabasov z Rosji (1:56.97). Dzisiejszy wyścig wygrał Ryosuke Irie z Japonii (1:54.97), a trzeci był Ryan Murphy z USA (1:58.33). Pozostali zawodnicy nie byli w stanie złamać bariery dwóch minut. Kawęcki wystartował również w kwalifikacjach 50 m stylem grzbietowym, ale zajął w nich trzynaste miejsce (26.36 s) i został wycofany z finału B.

Trzecim z naszych zawodników, który stanął na podium w Canet-en-Roussillon, był Filip Zaborowski. Pływak MKP Szczecin bardzo dobrze radził sobie w finałowym wyścigu na dystansie 400 m stylem dowolnym i na ostatnim nawrocie przewodził nawet całej stawce. Finiszowe metry lepiej pokonali jednak Myles Brown z Republiki Południowej Afryki (3:50.93) i Hiszpan, Miguel Duran Navia (3:51.93), który wyprzedził naszego reprezentanta jedynie o dwie setne sekundy. Dziewiąte miejsce w kwalifikacjach tej konkurencji zajął klubowy kolega Zaborowskiego, Paweł Furtek (3:55.92). Brązowemu medaliście mistrzostw Polski do awansu do najlepszej ósemki zabrakło niewiele, bo zaledwie pięciu setnych sekundy. Na 200 m stylem dowolnym Furtek był z kolei czterdziesty czwarty (1:54.70).

W podobnej sytuacji, tak jak Furtek na 400 metrów, znalazł się Paweł Korzeniowski, który na o połowę krótszym dystansie również minimalnie przegrał wejście do finału A. Dziewiątą lokatę, ze stratą jednej dziesiątej sekundy do ósmego Daniela Skaaninga z Danii, dał mu czas 1:50.71.

Blisko miejsca na podium była dziś Alicja Tchórz. Zawodniczka Juvenii Wrocław zajęła czwartą pozycję w finale A na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Uzyskała wynik 2:12.94. Trzecia na finiszu Daria Ustinova z Rosji była od niej szybsza dokładnie o czterdzieści siedem setnych sekundy. Zwyciężyła Karin Prinsloo (2:10.84). Tchórz uplasowała się dziś również na piątym miejscu na 200 m stylem zmiennym (2:16.78). Trzecie miejsce w finale B zajęła Klaudia Naziębło (2:18.79), która walczyła też o dziewiąte miejsce na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Wyścig ten zakończyła na drugiej pozycji, z czasem 29.21 s.

Ósmą lokatę w sprincie w stylu grzbietowym zajęła natomiast Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Jedną długość basenu pokonała w 28.75 s. Do tego dołożyła trzynastą pozycję na 50 m stylem dowolnym (25.92 s), ex aequo z Amerykanką, Katie Meilli. Trzydziesta dziewiąta w tej konkurencji była Dominika Sztandera (26.93 s). Kolejna zawodniczka Juvenii Worcław uplasowała się również na trzydziestej drugiej lokacie na dystansie 100 m stylem klasycznym (1:14.74).

Zawody w Canet-en-Roussillon potrwają do jutra. Później zawodnicy przeniosą się do Barcelony, gdzie zakończy się tegoroczny cykl Mare Nosturm. W stolicy Katalonii nie zabraknie Polaków, którzy teraz przebywają we Francji.