NCAA: Czworo Polaków w finałach

Szymon Gagatek 2016-03-10 21:59

Czworo polskich pływaków zakwalifikowało się do wyścigów finałowych drugiego dnia mistrzostw II Dywizji NCAA w konkurencjach indywidualnych. W najlepszej ósemce znaleźli się Paweł Trenda i Krzysztof Jankiewicz na 100 jardów stylem motylkowym oraz Daniel Rzadkowski na 200 jardów stylem dowolnym. O dziewiątą lokatę wśród delfinistek powalczy z kolei Zuzanna Chwadeczko.

Zarówno Trenda, jak i Jankiewicz już w eliminacjach 100 jardów stylem motylkowym minimalnie poprawili swoje rekordy życiowe - kolejno o 0.05 s i 0.02 s! Rano zawodnik Uniwersytetu Saint Leo był 3. z wynikiem 47.24 s, natomiast reprezentant Lindenwood uplasował się na 6. lokacie (47.56 s). W tej samej konkurencji wśród pań do finału B weszła Chwadeczko, która również popłynęła najszybciej w swojej dotychczasowej przygodzie ze startami za oceanem. Rezultat 55.70 s dał jej 15. miejsce. Z dalszą rywalizacją pożegnały się natomiast Marta Jankowska (58.70 s) i Sylwia Ciesielska (58.95 s), zajmując odpowiednio 33. i 34. pozycję.

W zmaganiach indywidualnych Polacy zaprezentowali się również na dystansie 200 jardów stylem dowolnym. Najlepiej poradził sobie Rzadkowski, któremu miejsce w czołowej ósemce wcale nie przyszło łatwo. Reprezentant Uniwersytetu Drury wszedł do finału z 7. czasem (1:36.92), ex aequo z Keithem Sponslerem z Missouri S&T. Tylko setną sekundy za nimi, jako dziewiąty, finiszował kolejny zawodnik, Leif-Henning Kluever. Na starcie stanęli też dwaj inni pływacy z naszego kraju: Michał Szczukowski (35. z nową życiówką: 1:40.46) i Sylwester Borowicz-Skoneczny (41.; 1:43.93).

Biało-czerwonych nie mogło oczywiście zabraknąć w eliminacjach konkurencji sztafetowych. Poranną sesję otworzyły zmagania na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym. Wśród mężczyzn awans do finału A wywalczył między innymi Uniwersytet Drury z Danielem Rzadkowskim, który na pierwszym odcinku po raz kolejny złamał barierę dwudziestu sekund (19.91 s) i pomógł swojej uczelni zająć drugie miejsce. Tuż za zespołem Panthers w stawce najlepszych drużyn znalazł się Uniwersytet Lindenwood (Michał Szczukowski zanotował czas 20.16 s na drugich 50 jardach), a ósmy wynik uzyskał Uniwersytet Saint Leo - w dużej mierze dzięki Pawłowi Trendzie, który swoje dwie długości basenu pokonał w 19.57 s! Do finału B w barwach Wayne State University zakwalifikował się z kolei Grzegorz Kłos (20.89 s na pierwszej zmianie). W rywalizacji kobiet Lindenwood - z Kingą Lesińską na inauguracyjnym odcinku (23.85 s) - został sklasyfikowany na 10. pozycji.

Wśród najlepszych ośmiu ekip na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym znaleźli się z kolei Jankiewicz i Mateusz Pacholczyk, wraz z kolegami z uczelni. W finale B popłyną Kłos i Bartosz Zarzecki, a na 19. lokacie eliminacje zakończyli reprezentanci Saint Leo z Danielem Bisiem na odcinku w stylu motylkowym. Pecha miały zawodniczki Drury, które zostały zdyskwalifikowane za falstart delfinistki. Chwilę wcześniej w stylu klasycznym nieźle spisała się Chwadeczko, która 100 jardów pokonała w 1:02.28. O dziewiąte miejsce powalczą natomiast Ewa Dymarek z Lindenwood i Paulina Szydło z Uniwersytetu Zachodniej Florydy.