POLSKA LIGA PŁYWACKA: Rekordowy występ Knop!

Joanna Kwatera 2016-10-16 18:15

W piątek i sobotę na pływalni  H2Ostróg w Raciborzu w ramach Polskiej Ligi Pływackiej zmierzyły się z sobą drużyny reprezentujące sześć Okręgowych Związków Pływackich: Śląski i Dolnośląski (po dwa zespoły), Małopolski, Łódzki, Opolski i Lubelski, a także pływacy Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Raciborza. Ozdobą tych zmagań był znakomity występ 13-letniej Aleksandry Knop, która ustanowiła rekord Polski w swojej kategorii wiekowej na dystansie 400m stylem zmiennym.

Najlepszą drużyną Polskiej Ligi Pływackiej okazali się pływacy Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego (zespół I), którzy zgromadzili na swoim koncie 1110 pkt i wyprzedzili w tabeli zawodników z Małopolski (944,50 pkt) i ze Śląska (899 pkt). W szeregach najlepszego teamu znaleźli się też najlepsza zawodniczka i najlepszy zawodnik tej imprezy.

Najlepsza zawodniczką tych zmagań okazała się Alicja Tchórz. Wrocławianka wygrała wszystkie siedem konkurencji, w których brała udział i znacząco przyczyniając się do wygranej zespołu z Dolnego Śląska w dwudniowej potyczce pływaków. Reprezentantka Polski okazała się zdecydowanie najlepsza w wyścigach: 50 i 100m stylem grzbietowym, 100 i 200m stylem motylkowym oraz 100,200 i 400m stylem zmiennym, a najlepiej punktowany rezultat (762 pkt) uzyskała w przedostatnim z nich, notując czas 2:13.38. Dla drużyny zdobyła łącznie 136 pkt. Najlepszym zawodnikiem pod względem ilości zdobytych punktów (109) został Dawid Szwedzki, który triumfował w konkurencji 200m stylem zmiennym, a także zajął drugą lokatę na dystansie 200m stylem grzbietowym oraz zgromadził trzy brązowe medale za wyścigi 200m stylem klasycznym oraz 100 i 400m stylem zmiennym. Do zwycięstwa tego zespołu przyczynili się również: Dominika Sztandera (zwyciężczyni 50 i 100m stylem dowolnym i klasycznym), Paweł Juraszek (triumfator w konkurencjach 50 i 100m stylem dowolnym), Jacek Arentewicz (najszybszy na dystansie 100 i 200m stylem klasycznym), Jakub Chmielewski (200m stylem grzbietowym) , Oskar Krupecki (100m stylem motylkowym) i Weronika Górecka (200m stylem grzbietowym), a także medaliści: Wiktor Jaszczak, Maciej Jura, Aleksandra Iwanowska, Nikola Petryka, Julia Szkarłat, Zuzanna Duda i Patrycja Rzońca.

Godne uwagi były też występy Wojciecha Wojdaka, który na tych zawodach reprezentował Małopolski Okręgowy Związek Pływacki, a który zarówno na 400 jak i 800m stylem dowolnym, uzyskiwał rezultaty ponad ośmiuset punktowe. Pływak Unii Oświęcim pierwszego dnia z ogromną przewagą zwyciężył na dystansie 400m, uzyskując czas 3:47.81 (808 pkt), a następnego ranka na dystansie o połowę dłuższym osiągnął jeszcze lepszy wynik 7:52.83, który dał mu 824 pkt. Rezultatem równo ośmiuset punktowym popisał się jeszcze Tomasz Polewka. Reprezentant Śląskiego Okręgowego Związku Pływackiego z ogromną przewagą wygrał w konkurencji 100m stylem grzbietowym, notując czas 52.69. Dobrze spisał się także na dystansie sprinterskim tym stylem, gdzie jako jedyny zawodnik uzyskał rezultat poniżej 25 sekund (24.06).

Prawie dokładnie 11 lat widniał w rekordowych tabelach wynik Karoliny Szczepaniak, która dotychczas na dystansie 400m stylem zmiennym radziła sobie najlepiej w historii naszego kraju wśród zawodniczek 13-letnich. Wczoraj jednak znalazła ona pogromczynie w osobie Aleksandry Knop, która poprawiła go o prawie 3 sekundy! Niezwykle utalentowana młoda pływaczka z Łodzi, autorka już kilku najlepszych osiągnięć w historii kraju w tej kategorii wiekowej, pokonała w sobotę dystans 400m stylem zmiennym w czasie 4:54.66, śrubując rekord Polski w ostatnim indywidualnym starcie tych zawodów i finiszowała na czwartym miejscu tego wyścigu, tuż za Alicją Tchórz, Pauliną Piechotą i Wiktorią Samułą. Knop medalowy występ w Raciborzu zanotowała w dwóch konkurencjach: 200m stylem zmiennym, gdzie uzyskała rezultat 2:20.10 i otarła się o swój rekord kraju (szybsza od niej była tylko Alicją Tchórz) oraz na dystansie 200m stylem grzbietowym, na którym również zajęła drugą lokatę, notując wynik 2:17.63 i dała się wyprzedzić jedynie Weronice Góreckiej (2:16.87).

Łódzki Okręg Pływacki do Raciborza przysłał bardzo młody zespół pływaków, a najwięcej medali zdobyła dla drużyny Paulina Piechota. Zawodniczka ta triumfowała na dystansach 200,400 i 800m stylem dowolnym, a także wywalczyła drugie lokaty w konkurencjach 200m stylem motylkowym i 400m stylem zmiennym, kończąc zawody na drugim miejscu w rankingu najlepszych zawodniczek tej imprezy. ŁOZP zajął ostatecznie czwartą lokatę.