MEJ: Furtek wicemistrzem Europy!

Szymon Gagatek 2013-07-11 22:55

Drugi dzień i drugi medal! Podczas dzisiejszej sesji finałowej Mistrzostw Europy juniorów w Poznaniu do skarbca polskiej reprezentacji został dodany kolejny krążek – tym razem ze srebra. Wywalczył go Paweł Furtek, który zajął drugie miejsce na dystansie 1500 m stylem dowolnym.

Furtek stoczył popołudniu pasjonującą walkę z Czechem, Janem Micką. Zwycięzca wczorajszej rywalizacji na 400 m stylem dowolnym dziś okazał się minimalnie lepszy od Polaka. Sytuacja w końcówce najszybszej serii zmieniała się z sekundy na sekundę. Raz na prowadzenie wychodził Furtek, raz Micka. Finisz był jednak lepszy w wykonaniu Czecha, który uzyskał czas 15:13.51 i o… 0.34 s (!) wyprzedził naszego pływaka. Bardzo dobrze poradził sobie po raz kolejny Wojciech Wojdak, który (tak jak wczoraj na 400 metrów) był czwarty, z czasem 15:27.06. Warto wspomnieć o tym, że jeszcze miesiąc temu rekord życiowy zawodnika z Brzeska wynosił… 15:59.04!

Do ostatnich metrów o medal walczyła nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym. Ekipa w składzie: Jan Hołub, Miriam Podlewska, Sebastian Szczepański, Wioletta Orczykowska zajęła w wyścigu finałowym czwarte miejsce, brązowy medal przegrywając z Niemcami o zaledwie dwie dziesiąte sekundy. Złoto, z olbrzymią przewagą nad rywalami zdobyli Rosjanie.

W finałach zobaczyliśmy dziś również Agatę Magner, która zajęła ósme miejsce na 200 m stylem grzbietowym (2:17.95). Wielką sensacją w tej konkurencji był brak złota dla Darii Ustinovej. Rosjanka została zdyskwalifikowana i pierwsze miejsce przypadło Niemce, Sonelle Oeztuerk. Z kolei dziesiąty na dystansie 200 m stylem klasycznym był Mateusz Nachtman, który uzyskał czas 2:20.69.

W jutrzejszych finałach na pewno zobaczymy pięciu naszych zawodników. Jan Hołub i Sebastian Szczepański powalczą o medale na dystansie 100 m stylem dowolnym. Obaj bardzo dobrze spisali się w półfinałach, Hołub stracił do zwycięzcy (Holendra, Kyle Stolka) zaledwie cztery setne sekundy i zajął trzecie miejsce, a tuż za nim uplasował się Szczepański. Dopiero za Polakami znalazł się faworyt tej konkurencji, Evgeny Sedov z Rosji

Znakomicie poradził sobie popołudniu Kacper Ćwiek, który na dystansie 200 m stylem zmiennym awansował do finału z czwartym czasem. Polak o niespełna dwie sekundy poprawił swój rekord życiowy, który od dziś wynosi 2:03.85 i zbliżył się do rekordu Polski w tej konkurencji, należącego do Michała Poprawy (2:03.18). Z zawodami pożegnał się niestety Konrad Stępień, który jednak również uzyskał najlepszy czas w swojej karierze (2:07.25).

Po znakomitym występie Jerzego Twarowskiego w kwalifikacjach 200 m stylem motylkowym liczyliśmy, że Polak spokojnie awansuje do jutrzejszego finału. Tak też się stało, zawodnik Jordana Kraków ukończył wyścig z czasem 2:00.34 i został sklasyfikowany na czwartym miejscu. Żeby jednak marzyć o medalu Twarowski będzie musiał jutro zapewne po raz pierwszy w życiu złamać granicę dwóch minut. Obok niego w finale popłynie również Maciej Kuświk. Wynik, który dał mu awans (2:01.56) to kolejny rekord życiowy w polskiej kadrze na Mistrzostwa Europy!

Niestety do finału nie udało się wejść naszym zawodniczkom w stylu klasycznym. Na dystansie 200 metrów siedemnaste miejsce zajęła Angelika Wikieł (2:38.11), a dwa miejsca niżej znalazła się Magdalena Bazyl (2:40.03).