Euro Meet: Rekord mitingu Govorova

Joanna Kwatera 2018-01-26 23:45

Podczas pierwszego dnia zawodów Euro Meet w Luxemburgu rozegrane zostały tylko cztery wyścigi finałowe, a aż trzy zwycięstwa zgarnęli reprezentanci Niemiec. Znakomitym rezultatem popisał się natomiast w eliminacjach Andrii Govorov, który uzyskał najlepszy czas na dystansie 50m stylem motylkowym, poprawiając rekord mitingu.

O najwyższe lauryy pływacy ścigali się dziś w najbardziej wyczerpujących konkurencjach 400m stylem zmiennym oraz 800 i 1500m stylem dowolnym. W pierwszej z nich wśród kobiet dzieliły i rządziły Brytyjki, a najszybszą zmiennistką okazała się Hannah Miley, która pokonała dystans w czasie 4:39.28. Na podium zaliczyły dublet, bo stopień niżej stanęła jeszcze Aimee Willmott. To był jednak jedyny złoty medal, który nie trafił dziś w ręce niemieckich zawodników. W rywalizacji mężczyzn, dzięki rewelacyjnej postawie na ostatnich stu metrach w stylu dowolnym, triumfował Jacob Heidtmann, który o niecałą sekundę wyprzedził na finiszu dwóch Węgrów: Laszlo Cseh’a i Peter’a Bernk’a, notując wynik 4:19.18.

Ciekawie zapowiadające się pojedynki na dystansach kraulowych między Sarah Koehler i Jazzmin Carlin miały dziś swoją pierwszą odsłonę, a w konkurencji 800m stylem dowolnym znacznie lepiej poradziła sobie mistrzyni Europy z Kopenhagi. Niemka prowadzenie objęła już na początku wyścigu i nie oddała go aż do końca, powiększając sukcesywnie przewagę nad rywalkami. I choć czas 8:35.15 odbiega znacznie od jej rekordu życiowego, pozwolił jej o ponad jedenaście sekund triumfować nad koleżanką z reprezentacji Leą Boy. Dopiero na trzeciej lokacie do mety dopłynęła Carlin. Wśród mężczyzn zmagania na 1500m stylem dowolnym zdominował Florian Wellbrock, który okazał się dziś znacznie szybszy od szóstego zawodnika mistrzostw globu w Budapeszcie Sergiy’a Frolov’a, ale żadnemu z finalistów nie udało się w tym wyścigu złamać granicy piętnastu minut. Zwycięstwo Niemcowi dał czas 15:18.82.

Jedyny ponad dziewięćset punktowy rezultat dzisiejszego dnia rywalizacji na pływalni d’Cogue zanotował Andriy Govorov. Ukrainiec pokonał jedną długość pływalni stylem motylkowym w najlepszym w tym roku czasie na świecie 23.20, a więc jeszcze o dziewięć setnych sekundy szybciej niż tydzień temu podczas mitingu Flanders Swimming Cup w Belgii. Govorov wygrał eliminacje przed mistrzem świata w tej konkurencji Ben’em Proudem z Wielkiej Brytanii, a jutrzejsza finałowa potyczka między tymi dwoma zapowiada się wyśmienicie. 66. lokatę zajął natomiast nasz reprezentant Łukasz Solak, osiągając czas 26.28.

Wśród delfinistek bezapelacyjnie na czele po eliminacjach znalazła się Sarah Sjoestroem (25.60), która po raz kolejny będzie chciała zwyciężyć w Luxemburgu w tej konkurencji, a może w finale uda jej się pokonać własny rekord mitingu sprzed roku, który wynosi 25.02. Oprócz Szwedki murowaną faworytką do zwycięstwa jutro wydaje się być Franziska Hentke, która powalczy o tytuł na dystansie 200m stylem motylkowym. Dziś triumfowała w eliminacjach z rezultatem 2:09.64. Porywająco zapowiada się też jutrzejszy pojedynek pomiędzy James’em Guy, a Laszlo Cseh’em na tym dystansie. Wszyscy zapewne czekają również co na początku sezonu pokaże rekordzista świata z krótkiej pływalni na 100m stylem grzbietowym Kliment Kolesnikov, który dziś wygrał eliminacje w tej konkurencji z czasem 55.21.

Warto też zwrócić uwagę na osiągnięcia pływaków, którzy w najmłodszej kategorii młodzieżowej (2002-2003 wśród chłopców i 2003-2004 wśród dziewcząt) w dzisiejszych eliminacjach znów błysnęli swoim talentem. Wyniki powyżej ośmiuset punktów, a co za tym idzie awans do finału A uzyskiwali wicemistrzyni EYOFu z Gyor 15-letnia Anstasia Shkurdai w konkurencji 100m stylem grzbietowym (1:02.51), która zakwalifikowała się do medalowej potyczki z ósmym czasem, a także 16-letni wicemistrz świata juniorów z Indianapolis Andrei Minakov, który jedną długość pływalni stylem motylkowym pokonał w 24.02, zostając siódmym zawodnikiem eliminacji w tej konkurencji w Luxemburgu.