SZALEŃSTWO WŚRÓD 16LATKÓW, DECYDOWAŁY SETNE SEKUNDY - PODSUMOWANIE

Julia Ostrowska 2014-03-17 21:10

Za nami 3 dni ciężkich zmagań o najlepsze wyniki i pozycje w rankingu Polski 16latków .
Na basenie Słowianki mogliśmy oglądać wiele ciekawych wyścigów . Kto by się spodziewał tak zaciętej walki .
Popołudniowe finały szokowały nie jednego kibica , na trybunach zawsze było głośno .

Z największą ilością punktów FINA zwyciężyła Klaudia Jankowska (UKS Gim 92 Ursynów Warszawa) za 200m stylem dowolnym , gdzie otrzymała 764 pkt wyprzedając kolejną zawodniczkę o 19 pkt. Wśród chłopaków zwyciężył Mateusz Arndt ( KS Delfin Gdynia) na swoim koronnym dystansie 1500m stylem dowolnym , otrzymał za ten wyścig 739 pkt FINA , wyprzedzając TYLKO o 3 pkt Dominika Dębskiego (MKS Trójka Łódź) , który również uzyskał nawiększą ilość  punktów za 1500m stylem dowolnym.

Nie do pokonania była Klaudia Jankowska,która do domu zabrała ze sobą 5 medali , 4 złote za 100,200,400,800m stylem dowolnym i brąz za 50m stylem dowolnym . Tą samą ilość medali zdobyła tryumfująca w sprintach Paulina Peda (AZS AWF Katowice) , 3 złote za 50m stylem dowolnym,grzbietowym oraz 100m stylem zmiennym , a także 2 srebra na 50 i 100m stylem motylkowym . Paulina Nogaj (MKS Wodnik Radom) również wygrała 5 medali , 2 złote wygrała na 50 i 100m stylem motylkowym , a 3 srebra w konkurencjach takich jak 50,100m stylem dowolnym jak i 200m stylem zmiennym .

Zdobywając 3 złote na 200,400,1500m stylem dowolnym i 2 srebra na 100 i 200m stylem motylkowym wśród chłopaków zwyciężył Mateusz Arndt .
Wspaniale spisał się również zawodnik KP MOZS Płock Damian Chrzanowski , który zwyciężył odpowiednio na 50,100,200m stylem motylkowym oraz dołożył do tych złotych medali srebro na 100m stylem zmiennym i brąz na 400m stylem dowolnym .
Do najlepszej trójki wszedł Karol Zbutowicz (MTP Kormoran Olsztyn) ,który również zdobył 5 krążków , w tym 3 złota na 200m stylem klasycznym , 200 i 400m stylem zmiennym , srebro na 100m stylem klasycznym i brąz na 200m stylem motylkowym .

Miriam Kwiatek (MUKS Gilus Gilowice) zdobyła również 5 medali , 2 złote na 200,400m stylem zmiennym , 2 srebra na 100m stylem zmiennym i grzbietowym oraz brąz na 50m stylem grzbietowym .
4 medale do domu przywiozła ze sobą Julia Szkarłat (KS Śląsk Wrocław) , brązowe medale uzykała na 100,200m stylem grzbietowym oraz motylkowym.
Po 3 medale zdobyli : Jakub Skierka (UKS Trops Kartuzy) we wszystkich konkurencjach stylem grzbietowym , Agata Naskręt (MKS Astoria Bydgoszcz) ,która zwycieżyła na 100 i 200m stylem grzbietowym i zdobywając srebro na 50m tym samym stylem, Paulina Majszutowicz (MPK Szczecin) ,która wygrała wyścig 100m stylem klasycznym , dopływając druga na 200m tym samym stylem oraz brąz w 4 razy krótszym dystansie oraz Robert Kusto (UKS Orka Lubań) zdobywając złoto na 50m stylem klasycznym oraz 2 brązowe medale na 100m stylem klasycznym i zmiennym, Konrad Seremet (UKP Unia Oświęcim) na 100,200m stylem zmiennym i 50m stylem klasycznym zdobył srebra, Ania Kotowicz (UKS MOS Ełk) 2 srebra na 400,800m stylem dowolnym a na 200m tym samym stylem zdobyła brąz, Kacper Dereń (MKS 9 Dzierżoniów) wicemistrz na 400m stylem dowolnym, oraz podwójny brązowy medalista na 200 i 1500m tym samym stylem i Juliusz Gosieniecki (KP Astromal Akwawit Leszno) zdobywając 3 brązowe medale na 50m stylem dowolnym oraz 50,100m stylem motylkowym .
Po 2 medale do swoich worków dołożyli : Jakub Książek (MPK Kołobrzeg) 2 złote na 50 i 100m stylem dowolnym , Wiktoria Musioł (UKP Unia Oświęcim) zdobyła złoto na 200m stylem motylkowym oraz srebro na 400m stylem zmiennym , Daniel Przybysz (MKP Słowianka Gorzów Wlkp.) złoto na 100m stylem dowolnym, srebro na 200m tym samym stylem, Karol Trela (Gilus Gilowice) złoto na 100m stylem klasycznym , srebro na 200m tym samym stylem , Angelika Wikieł (UŚKS Ostrołęka) złoto na 200m stylem klasycznym , srebro na 100m tym samym stylem  oraz Dominik Dębski , Justyna Kasperuk (MKS Polonia Warszawa), Dominik Niedziałek (UKS Skarpa Lublin), Oskar Sawczuk (MKS Trójka Łódź) , Wojciech Ulatowski (UKP Unia Oświęcim) ,Joanna Wojciechowska (LUKS Orlik Lublin) ,którzy zdobyli po jednym srebrnym i brązowym medalu oraz Anna Smaga (KS Śląsk Wrocław) ,która jest podwójną brązową medalistką.

Największą uwagę tych mistrzostw przyciągały wyścigi chłopaków . Do najciekawszych wyścigów możemy zaliczyć :
1 dnia 50m stylem klasycznym . Po dyskwalifikacji za falstart Piotra Wawrzynkiewicza (MPK Szczecin) , który przepłynął ten dystans w czasie 29:29 , złoto zdobył Robert Kusto (29:32) , drugi na mecie był Konrad Seremet (29:52) , a trzeci Robert Szczutkowski (Śląsk Wrocław) ,który dopłynął w czasie 29:54.
2 dnia 400m stylem dowolnym . Zwyciężył oczywiście Mateusz Arndt w czasie 3:55.12 , za nim do mety drugi dopłynął Kacper Dereń w czasie 3:59.00 , a po znakomitym finiszu , uzyskując najszybszą ostatnią piędziesiątkę (27.86) trzeci dopłynął Damian Chrzanowski kończąc wyścig z czasem 4:00.15 . Ciekawym wyścigiem było również 200m stylem klasycznym , złoto zdobył Karol Zbutowicz uzyskując wynik 2:18.04. Drugi dopłynął Karol Trela - 2:19.15, a trzeci wyścig ukończył Igor Ostrowski (na co dzień pływający w ZV De Kempvis w Holandii) z czasem 2:20.55 . Konkurencja 200m stylem zmiennym również wzbudziła na trybunach wielkie emocje , zwyciężył Karol Zbutowicz z czasem 2:04.80 , wicemistrzem okazał się Konrad Seremet z czasem 2:06.50, a jego klubowym kolega Wojciech Ulatowski (Unia Oświęcim) został brązowym medalistą z czasem 2:07.41.
3dnia działo się najwięcej ...  mianowicie 200m stylem motylkowym, 100m stylem dowolnym , 100m stylem klasycznym , 100m stylem zmiennym i 1500m stylem dowolnym ! EMOCJE DUŻE !
Na 200m stylem motylkowym zwyciężył prowadzący od samego początku Damian Chrzanowski w czasie 2:01.67 , drugi na mecie był Mateusz Arndt z czasem 2:04.00 , a trzeci Karol Zbutowicz ,który wyprzedził swojego klubowego kolegę Alana Chodana o 0,59 setnych - 2:04.37 .

Następny wyścig o którym trzeba wspomnieć to 100m stylem dowolnym . Nie ma drugiego miejsca ! Są dwa złote medale , jest ex aequo ! A otrzymali je Daniel Przybysz i Jakub Książek ,którzy przepłynęli ten dystans w czasie 51.85 , trzeci na mecie był Juliusz Gosieniecki z czasem 52.06 .

100m stylem klasycznym ,oj działo się . Karol Trela o 0,02 setne zwyciężył z Karolem Zbutowiczem , uzyskali odpowiednio 1:03.82 i 1:03.84 , trzeci na mecie był Robert Kusto 1:03.94 .
Zwycięzcą na dystansie 100m stylem zmiennym został Kai Rudkowski (Korner Zielona Góra) , który uzyskał czas 58.79 , równiecześnie ostatniej ściany basenu dotknęli Damian Chrzanowski i Konrad Seremet kończąc z czasem 59.02 .

No i teraz najbardziej zacięty i dający wiele emocji wyścig 1500m stylem dowolnym .
Walka toczyła się między trzema zawodnikami . Do 800 metra prowadził Mateusz Arndt , za nim Kacper Dereń i Dominik Dębski . 900 metrów Kacper Dereń przed Mateuszem Arndtem , za nimi Dominik Dębski , tak płynęli do 1200 m . 1300m i Mateusz Arndt znowu prowadzi za nim Kacper Dereń i Dominik Dębski , 1400m Mateusz ponad 1,5 sekundy przed równo płynącym Dominikiem i Kacprem . Mateusz Arndt kończy dystans z czasem 15:39.86 , drugi do mety dopływa Dominik Dębski z czasem 15:41.17 (ostatnią setkę pokonał w czasie 58.97 - najszybsze ostatnie 100 metrów) , a trzeci kończy Kacper Dereń z czasem 15:44.84.

W rywalizacji sztafet wsród dziewcząt na 4x200m stylem dowolnym zwyciężyły zawodniczki Unii Oświęcim w składzie : Aleksandra Guszczyńska , Marcelina Gruca, Wiktoria Pankowska i Wiktoria Musioł , na 4x100m stylem dowolnym zwyciężyła sztafeta Wodnika Radom w składzie : Adrianna Mendyk, Magdalena Sońta, Paulina Nogaj i Aleksandra Przybysławska , a na 4x 100m stylem zmiennym złoto zdobyły dziewczyny z MPK Szczecin w składzie :  Wiktoria Wosicka, Paulina Majszutowicz, Małgorzata Oleba i Aleksandra Lewandowska.

W rywalizacji sztafet chłopaków na 4x100m stylem dowolnym zwyciężyła sztafeta Znicza Koszalin w składzie : Mateusz Wysocki, Kacper Biernacki, Kamil Mikołajczyk i Krzysztof Mikulski. Podwójne złoto za 4x200m stylem dowolnym oraz 4x100m stylem zmiennym otrzymali zawodnicy Kormorana Olsztyn w składzie : Radosław Sinitchine, Karol Zbutowicz, Alan Chodan i Kacper Szpojankowski oraz Bartosz Król, Karol Zbutowicz, Alan Chodan i Kacper Szpojankowski.
Statystyka medalowa wykazała ,że najlepiej spisali się zawodnicy MTP Kormorana Olsztyn zdobywając 7 medali ( 5 złotych , 1 srebrny i brązowy) , zwyciężyli z klubem UKS 92 Gim Ursynów Warszawa ,którzy również zdobyli 7 medali (4 złota,1 srebro i 2 brązy) oraz z klubem Wodnika Radom ,który zdobył 9 medali (3 złota,4 srebra , 2 brązy). Z największym workiem medali do domu wróciła Unia Oświęcim ,która na mistrzostwach zdobyła aż 15 medali (2 złote, 8 srebrych , 5 brązowych) .

Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom najserdeczniejsze gratulacje !
Widzimy się na letnich !
Życzymy powrotu do zdrowia Oskarowi Jagodzińskiemu (Piętnastka Bydgoszcz) , który nie mógł uczestniczyć w finale 100m stylem grzbietowym z powodu poważnej kontuzji na eliminacjach.