Lublin 2015: Rekordy piętnastolatków ze stolicy

Szymon Gagatek 2015-12-17 16:54

Niespełna tydzień po powrocie z Hodmezovasarhely polscy juniorzy biją kolejne rekordy! Piotr Siemiński w dzisiejszych eliminacjach 100 m stylem klasycznym za jednym zamachem ustanowił najlepsze czasy w historii naszego krajowego pływania wśród piętnastolatków na 50 i 100 metrów, natomiast Karol Młynarczyk poprawił osiągnięcie Mateusza Arndta na 400 m stylem dowolnym w tej samej kategorii wiekowej.

Podczas pierwszej sesji porannej mistrzostw Polski w Lublinie padło wiele rekordów Polski. Wyjątkowo efektownym popisał się jednak Siemiński. Zawodnik Żoliborza Warszawa w rywalizacji żabkarzy na 100 metrów uzyskał czas 1:01.57 i o kolejne cztery setne sekundy wyśrubował swoją własną życiówkę, a zarazem najlepszy wynik w dziejach wśród polskich piętnastolatków, uzyskany podczas finałowego wyścigu Memoriału Marka Petrusewicza we Wrocławiu.

Reprezentant naszego kraju na ubiegłotygodniowych Zawodach Krajów Europy Środkowej już na półmetku mógł się jednak cieszyć z rekordowego wyniku. Pierwsze pięćdziesiąt metrów pokonał w 28.87 s, wymazując z tabel wynik Mikołaja Machnika, mający już siedem lat (28.93 s). Siemiński ostatecznie został sklasyfikowany na czternastej pozycji i będzie jednym z dwóch, obok Jana Kałusowskiego, najmłodszych uczestników popołudniowych wyścigów półfinałowych.

Z kolei eliminacje 400 m stylem dowolnym w świetnym stylu przebrnął Karol Młynarczyk. Reprezentant klubu G-8 Bielany Warszawa cały dystans pokonał rano w 3:50.76 i zajął ósme miejsce, kwalifikując się do finału A tej konkurencji! Tak młodego pływaka wśród najlepszych w tej konkurencji na mistrzostwach Polski nie było już od wielu, wielu lat! Dodatkowo jego rezultat jest lepszy o niemal trzy sekundy od dotychczasowego rekordu Polski piętnastolatków, należącego do Mateusza Arndta (3:53.56).