Ostrowiec 2014: Kawęcki wrócił na szczyt

Szymon Gagatek 2014-12-18 21:42

Rok temu w Ostrowcu Świętokrzyskim Radosław Kawęcki nie wystartował. W czerwcu, na letnich mistrzostwach Polski został zdyskwalifikowany w wyścigu finałowym. Na obu tych zawodach 200 m stylem grzbietowym wygrywał Mateusz Wysoczyński. Tym razem mistrz świata zwycięstwa w swojej koronnej konkurencji już nie oddał, wyraźnie wyprzedzając resztę stawki.

Kawęcki, nie naciskany przez rywali, uzyskał czas 1:51.71. Srebro wywalczył Wysoczyński, który stracił do dwukrotnego złotego medalisty czempionatu globu dwie sekundy i trzydzieści pięć setnych. Zawodnika AZS AGH Kraków od 2010 roku tylko raz zabrakło na podium mistrzostw kraju w tej konkurencji (w zimie dwa lata temu).

Bez wątpienia jednym z ważniejszych wydarzeń całej dzisiejszej sesji finałowej był również brązowy medal wywalczony przez zaledwie szesnastoletniego Jakuba Skierkę. Zawodnik Tropsu Kartuzy był w stanie poprawić minimalnie swój rezultat z kwalifikacji, pokonując cały dystans w 1:56.41 i to właśnie dzięki temu, po niesamowitej walce na samym finiszu, wyprzedził Krzysztofa Jankiewicza o jedną setną sekundy!

Być może zatem na następcę Kawęckiego wcale nie będziemy musieli długo czekać. Zwłaszcza, że kolejny raz świetny rezultat w tej konkurencji zanotował również Kacper Stokowski. Piętnastolatek z klubu G-8 Bielany Warszawa już rano był o włos od wywalczenia sobie miejsca w najlepszej dziesiątce polskich pływaków, w kwalifikacjach zajął jednak ostatecznie jedenaste miejsce i musiał płynąć w finale B. Wyścig ten wygrał, uzyskując czas 1:59.57 i po raz kolejny poprawiając rekord kraju w swojej kategorii wiekowej.