Van der Burgh w drodze po pierwsze złoto

Szymon Gagatek 2016-04-11 01:21

Cameron van der Burgh rozpoczął marsz po pierwsze złoto mistrzostw RPA, które odbywają się w Durbanie. Na dystansie 100 m stylem klasycznym, na którym południowoafrykański żabkarz jest aktualnym złotym medalistą olimpijskim, bez problemów przebrnął eliminacje i półfinały, w obu przypadkach łamiąc barierę jednej minuty i wypełniając minimum pozwalające na start na sierpniowych igrzyskach.

Van der Burgh już rano popisał się niezłym rezultatem (59.98 s), ale prawdziwy pokaz siły dał swoim rywalom po południu. Dwie długości basenu pokonał w 59.69 s i drugiego w klasyfikacji Jarreda Crousa wyprzedził o ponad sekundę. Co więcej, zabrakło mu tylko ośmiu setnych sekundy do wyrównania swojego najlepszego wyniku w sezonie (drugiego na światowych listach), ustanowionego na zawodach Swim Open w Sztokholmie.

W wyścigach finałowych przepustkę do Rio de Janeiro zapewniło sobie trzech Południowoafrykańczyków. Na 400 m stylem zmiennym zwyciężył trenujący na Florydzie Sebastien Rousseau (4:14.75), a tuż za nim finiszował Michael Meyer, który zanotował czas 4:15.71, dzięki czemu będzie mógł zadebiutować na igrzyskach. Z kolei na 400 m stylem dowolnym najmniejszych kłopotów z wypełnieniem kryterium krajowego związku nie miał Myles Brown (3:48.86). Zaledwie siedem setnych sekundy za nim finiszował Egipcjanin, Marwan Elkamash.

Krajowy czempionat potrwa do 16 kwietnia. Już jutro do rywalizacji przystąpi mistrz olimpijski z Londynu na 200 m stylem motylkowym, Chad le Clos. Największa gwiazda południowoafrykańskiego pływania spróbuje swoich sił w eliminacjach 200 m stylem dowolnym. Na starcie w Durbanie pojawi się także w zmaganiach delfinistów na 100 i 200 metrów oraz w konkrencji, w której nie startuje zbyt często - 50 m stylem dowolnym.