NCAA: Sendyk najlepszym sprinterem Pacific-12!

Szymon Gagatek 2017-03-07 09:01

Rewelacyjny start Pawła Sendyka na 50 jardów stylem dowolnym bym ozdobą polskich występów w ostatnim tygodniu rywalizacji przed mistrzostwami NCAA. Zawodnik Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley okazał się najszybszym sprinterem Pacific-12. Dobre spisywał się też w konkurencjach sztafetowych, w których dołożył do swojej kolekcji dwa kolejne tytułyi.

Sendyk dominował na dystansie dwóch długości basenu od samego początku zawodów. W eliminacjach uzyskał czas 19.27 i do wyścigu finałowego przystępował z najlepszym rezultatem. W trakcie sesji wieczornej tylko podkreślił swoją świetną dyspozycję, notując wynik 19.17 i wyprzedzając broniącego tytułu Sama Perry'ego z Uniwersytetu Stanforda. Nasz reprezentant dołączył w ten sposób do takich zawodników jak Matt Biondi, Anthony Ervin, Roland Schoeman, Nathan Adrian, Władimir Morozow czy Bartosz Kizierowski, którzy w przeszłości wygrywali tę konkurencję na mistrzostwach Pacific-12.

Podczas czterodniowego czempionatu w Federal Way Sendyk indywidualnie zaprezentował się jeszcze na 100 jardów stylem dowolnym i motylkowym. W obu konkurencjach awansował do finałów B, kończąc je odpowiednio na 11. i 14. pozycji. W zmaganiach delfinistów już rano poprawił swoją życiówkę (46.79). Sukcesy przyniosły mu natomiast starty sztafetowe. Na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym i zmiennym ekipa Golden Bears z nim w składzie była nie do zatrzymania. Dodatkowo w wyścigu stylem zmiennym ustanowiła rekord całej konferencji (1:22.31)! Te i inne triumfy nie pozwoliły jednak podopiecznym Dave'a Durdena na odzyskanie tytułu najlepszej drużyny Pacific-12. W klasyfikacji punktowej o kilkanaście punktów lepszy okazał się bowiem Uniwersytet Stanforda.

Trzecim zespołem konferencji został Uniwersytet Południowej Kalifornii. W barwach Trojans zaprezentowali się oczywiście Paweł Furtek i Michał Domagała. Nasz długodystansowiec notował najlepsze w tym sezonie rezultaty na 200, 500 i 1650 jardów stylem dowolnym, kończąc zmagania odpowiednio na 25., 11. oraz 5. miejscu. Niestety, wyniki jakie udało mu się uzyskać nie wystarczą, by były mistrz Europy juniorów pojawił się na starcie marcowych mistrzostw NCAA. Choć warto dodać, że na 200 jardów Furtek ustanowił swój nowy rekord życiowy (1:38.70).

Z kolei największym sukcesem Domagały była 3. pozycja w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym i wypełnienie wraz z kolegami z drużyny minimum A na ligowy czempionat w Indianapolis. Indywidualnie podopieczny Dave'a Salo najwyżej sklasfikowany został na dystansie 100 jardów stylem motylkowym. Do finału B awansował z czasem 46.66, a wieczorem pokonał cztery długości basenu w 46.73 i uplasował się na 11. lokacie. Na 200 jardów delfinem i stylem zmiennym odpadał w eliminacjach.

Pacific-12 Championships
*Michał Domagała (University of Southern California)
*Paweł Furtek (University of Southern California)
*Paweł Sendyk (University of California, Berkeley)

Niesamowicie zacięta była rywalizacja o tytuł mistrzów Mid-American Conference. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadło dopiero po prawdziwym dreszczowcu w ostatniej konkurencji całych zawodów. Walka o triumf stoczyła się pomiędzy uczelniami polskich pływaków: Missouri State University Kacpra Ćwieka oraz Eastern Michigan University Marcina Rżyskiego. Przed zmaganiami na dystansie 4x100 jardów stylem dowolnym drużyna Rżyskiego miała tylko trzy punkty przewagi nad swoimi rywalami. Ćwiek wraz z kolegami robił wszystko, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, ale ostatecznie sztafeta z naszym reprezentantem płynącym na trzecim odcinku zajęła drugie miejsce i odrobiła zaledwie dwa punkty do ekipy Eagles, która finiszowała tuż za nimi.

Rżyski w Carbondale prezentował się jedynie indywidualnie. Na 200 jardów stylem motylkowym wygrał finał B (1:49.61), dalsze lokaty zajmował na 500 i 1650 jardów stylem dowolnym (20. i 12. pozycja). Lepszymi osiągnięciami mógł się pochwalić Ćwiek, który został wicemistrzem konferencji na 200 jardów stylem dowolnym, motylkowym i zmiennym. W ostatnich dwóch konkurencjach śrubował także swoje rekordy życiowe (1:46.56 i 1:46.71). Do tego dorzucił jeszcze mistrzostwo w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym.

Mid-American Conference Championships
*Kacper Ćwiek (Missouri State University)
*Marcin Rżyski (Eastern Michigan University)

Sezon ligowy w niezłym nastroju zakończyli polscy zawodnicy uczący się w Emmanuel College. W mistrzostwach Eastern College Athletic Conference dwa rekordy szkoły, na 200 i 400 jardów stylem zmiennym ustanowiła Anna Całka. Nasza pływaczka notowała rezultaty 2:10.82 i 4:37.84, plasując się w drugiej dziesiątce zawodów. Najszybciej w swoim życiu pokonała też 200 jardów stylem grzbietowym (2:09.02). Miejsca pod koniec trzeciej dziesiątki na 50, 100 i 200 jardów stylem dowolnym zajmowała w Annapolis Karolina Ostojska, zapisując na własnym koncie życiówkę na 100 jardów. Z kolei Adrian Aleksandrowicz indywidualnie finiszował na 5. pozycji na 50 jardów kraulem (20.37), był też 8. na dwukrotnie dłuższym dystansie i 21. na 100 jardów stylem motylkowym.